;

ارتقا رتبه شرکت

رتبه در لغت به معنای مقام و شان و منصب است. عنوان یک رتبه می تواند مختص دستگاه های دولتی ، کارمندان ، ارگان های دولتی ، قضایی و ... باشد که با توجه به سوابق کاری و تحصیلی ، اصول و قوانین خاص مربوط به کار و حرفه و ... هرکدام رتبه هایی را کسب می کنند.

اخذ رتبه برای شرکت های پیمانکاری ضرورت دارد زیرا این رتبه بندی میزان توانایی سازمان را در قبال ارائه خدمات نشان می دهد.

مقیاسی که می تواند کیفیت و کمیت خدماتی و برنامه ای یک شرکت را مشخص می کند ، اخذ رتبه است و همین باعث ایجاد فضای رقابتی بین شرکت ها می شود در این میان اخذ رتبه برای شرکت ها اهمیت مهمی دارد که باید به آن توجه کرد زیرا می تواند آیینه ای از وضعیت یک شرکت باشد و کیفیت و کمیت برنامه ها را نشان دهد.

رتبه بندی شرکت ها همچنین فواید بسیاری دارد شرکت هایی که رتبه بندی بهتری دارند نسبت به سایر شرکت ها در جذب مشتری موفق تر هستند و خود آماری است بر ارجعیت تخصص و تجربه ی شرکت در حوزه ای که در آن فعالیت می کند.

نکات مهم در اخذ رتبه شرکت :

شرکت ها برای اخد رتبه بندی از لحاظ فنی و مالی مورد ارزیابی قرار میگیرند سپس با توجه به نتایج ارزیابی ، رتبه ای بین 1 تا 5 به آنها داده می شود.

رتبه یک بالاترین و بهترین رتبه و کمترین آن 5 می باشد و این شرکت ها باید تلاش کنند تا خود را به رتبه بالا برسانند.

شرایط لازم برای اخذ رتبه :

شرکت شما برای دریافت رتبه باید دارای یک سری شرایط باشد از جمله :

 1. شرکت شما نبایستی دارای سوء پیشینه ای داشته نباشد که معمولا برخی از شرکت ها به دلیل داشتن سوء پیشینه از انجام پروژ های زیادی محروم می شوند.
 2. مدیران و اعضای هیئت مدیره نبایستی در یکی از بخش های دولتی شاغل باشد.
 3. حداقل نصف اعضای هیئت مدیره دارای مدرک کارشناسی داشته باشند.
 4. یکی از اعضای هیئت مدیره بایستی حداقل ۷ سال سابقه بیمه داشته باشد و ترجیحا سابقه بیمه آن توسط یک شرکت معتبر و دارای رتبه رد شده باشد.
 5. دو نفر از اعضای هیئت مدیره هم بایستی سابقه بیمه ۳ ساله داشته باشند.

ارتقا رتبه شرکت

هزینه اخذ رتبه شرکت :

شما برای دریافت و اخذ رتبه شرکت باید یکسری هزینه ها را در نظر بگیرید. این هزینه ها به دو بخش هزینه های غیر مستقیم و مستقیم تقسیم بندی می شود.

هزینه های مستقیم مربوط به فیش واریزی به صندوق سامانه ساجات می باشد که همه شرکت ها برای اخذ رتبه باید این رتبه بندی را لحاظ کنند.

البته این را نیز بدانید که هر شرکتی با توجه به نوع فعالیت خود هزینه های متغییری را پرداخت می کند.

هزینه های غیرمستقیم مربوط به امکانات شرکت شما می باشد برای مثال شما باید برای حرفه ای که دارید یک فضای آرام و شیک برای مشتریانتان فراهم کنید و تمام پرسنل شما از لباس فرم استفاده کنند.

این هزینه ها شامل هزینه های غیرمستقیم می باشد که بسیار بیشتر از هزینه های غیر مستقیم است.

تمدید و ارتقاء رتبه شرکت های پیمانکاری :

رتبه بندی شرکت های پیمانکاری هر دو سال یک بار نیازمند تمدید می باشد این تمدید برای پیمانکارانی صادر می شود که هیچ تغییری که منجر به خدشه در ماهیت حقوقی ، نوع فعالیت و توان فنی و مالی شرکت شده باشد نداشته باشد.

در صورتی که این شرکت ها صلاحیت لازم را در این دو سال از دست داده باشند و یا با کسب امتیاز باعث ارتقا رتبه شوند رتبه بندی گواهی نامه شان تغییر می کند.

ارتقا رتبه شرکت های پیمانکاری به طور مثال از رتبه 5 به 1 با بررسی و ارزیابی مبلغ ریالی پروزه انجام شده توسط نیروهای فنی انجام می پذیرد.

شرایط تمدید و ارتقاء رتبه شرکت های پیمانکاری :

 1. سهام شرکت به گونه ای تغییر نکرده باشد که موجب تغییر نوع شرکت شده باشد.
 2. افراد امتیاز آور ( مدیر عامل ، هیات مدیره و کارکنان) شرکت با افراد امتیاز آور ( مدیر عامل ، هیات مدیره و کارکنان ) شرکت های دیگر ( مشاور و پیمانکار ) تلاقی نداشته باشند.
 3. اکثریت هیات مدیره و مدیر عامل شرکت تغییر نکرده باشد ( با ارایه روزنامه رسمی کشور ).حالت چرخشی اعضای هیات مدیره و مدیر عامل مانعی ندارد .
 4. در 2 سال گذشته کار خاتمه یافته یا در دست انجام داشته باشند ، به بیانی دیگر غیر فعال و راکد نبوده باشد.
 5. پرودنده اطلاعات شرکت پیمانکاری در سامانه ساجات ثبت و تکمیل شده و برای معاونت ارسال نموده باشند.
 6. سقف 2 سال را تمدید پر نکرده باشد. ( مصوبه شماره 180617 / ت  41389 مورخ 7/ 10/ 1387 هیات محترم وزیران )

مدارک لازم برای ارتقا رتبه 5 به 4 پیمانکاری :

 1. تصویر مدارک مرتبط با ثبت شرکت
 2. سربرگ شرکت
 3. آخرین اظهارنامه مالیاتی
 4. تصویر صورت جلسه مربوط به تغییر سهام
 5. تصویر مدارک تحصیلی اعضای امتیاز آور شرکت

مقاله پیشنهادی :  صورتجلسه تغییرات شرکت ها

ارتقاء رتبه مشاور :

ارتقاء رتبه مشاور از پایه 3 به 1 نیز با بررسی و ارزیابی مبلغ ریالی نیروهای فنی و مهندسی و اظهارنامه مالیاتی و امکانات فنی و نرم افزاری انجام می پذیرد و تمامی این عوامل در کسب این رتبه حائز اهمیت هستند.

عوامل موثر در تشخیص صلاحیت برای رتبه سه ، سه عامل : نیروی انسانی متخصص ، ساختار مدیریتی و امکانات پشتیبانی می باشد.

عوامل موثر برای صلاحیت اخذ رتبه دو و یک چهار عامل : نیروی انسانی متخصص ، تجربه کاری شرکت و فعالیت های انجام شده ، ساختار مدیریتی و امکانات پشتیبانی دخیل می باشد.

شما می توانید هر گونه سوال خود در ارتباط با ارتقا رتبه شرکت ، مدارک مورد نیاز و چگونگی انجام آن را از کارشناسان در ثبت مهر بپرسید تا آنها به صورت کامل و واضح شما را در این امر راهنمایی کنند.

کلیه امور حقوقی و ثبتی شرکت خود را به ما بسپارید و مطمئن باشید که آنها در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شوند .

 • تلفن تماس : ۰۲۱۸۶۰۸۶۱۵۴
تماس با ما