;

انتخاب نام مناسب برای برند

زمانی که صحبت از یک کسب و کار موفق می شود اسم شرکت اهمیت بسیاری پیدا می کند. یک نام صحیح شرکت می تواند شما را به اوج ببرد و یک نام اشتباه شما را به قعر بکشد. انتخاب یک نام تجاری خوب یک فرآیند پیچیده است و جزء اولین مقررات ثبت شرکت و در عین حال یکی از مهم ترین مراحل تاسیس شرکت می باشد.

انتخاب نام مناسب برای برند

بسیاری از افراد قبل از ثبت شرکت خود برای رسیدن به اسم شرکت مطلوب ، انرژی و زمان زیادی صرف می کنند اما گروهی دیگر به هر دلیل اسم شرکت را بدون در نظر گرفتن همه جوانب و با عجله انتخاب می کنند و بعد از مدتی تصمیم به تغییر اسم شرکت می کنند.

برای انتخاب یک نام خوب لازم نیست حتما به مشتریان بگویید دقیقا چه کاری انجام می دهید نام هایی که به داستان برندی جذاب باشند معمولا بسیار قدرتمند هستند.

روش تلفیق در نامگذاری برند چگونه است ؟

برندهای فراوانی از روش تلفیقی در انتخاب نام برند خود بهره جسته و با در هم آمیختن دو یا چند کلمه و در کنار هم قرار دادن آن کلمات به واژه خلاقانه و جدیدی دست یافته اند.

واژه به وجود آمده در حالی که ترکیبی است از چند کلمه معنادار و مجزا به خودی خود کلمه تازه به نظر رسیده و آرام آرام جایی برای خود در میان دایره لغات مخاطبین برند باز می کند.

روش ریتمیک و موسیقی در انتخاب نام برند چگونه است ؟

در این روش از نام های دارای ریتم و موسیقی استفاده می شود و انتخاب نام برند با استفاده از روش موسیقی مشابه ، می تواند به لحاظ آواشناسی در بیان خود موجب خوشایندی فردی که نام را می خواند می شود و بر اثر تکرار مقبولیت یابد.

این نوع از اسامی اگر دارای بار مفهومی قدرتمندی باشند ماندگاری بالایی در ذهن مخاطبین خود بهره مند می شوند.

روش ارتباط مفهومی در انتخاب نام برند :

منظور از ارتباط مفهومی ، ربط دادن یک مفهوم به مفهوم دیگری می باشد به نحوی که نهایتا یک نتیجه منطقی و مربوط از ان گرفته شود.

برای انتخاب نام برند خود نکاتی را در نظر بگیرید :

 • ماهیت خود را بشناسید :

اسامی شرکت ها ، نام هایی هستند که تاریخچه و قدمت شرکت را بیان می کنند . آنها به دنبال آن هستند که داستان اصلی شرکت را گفتگو محور و بر پایه ی برقراری ارتباط آغاز کنند.

 • نام شما چیست ؟

با اینکه نام برند می تواند از هر زبانی گرفته شود اما از نام هایی استفاده کنید که راحت و قابل تلفظ باشند . بعضی از شرکت ها یک نام را با یک تلفظ منحصر به فرد و یک تن صدای خاص تلفیق کرده اند که دارای معانی مرتبط با محصول و خدمت شرکت می باشد.

انتخاب نام مناسب برای شرکت باعث می شود تا مشتریان راجب اینکه به چه زبانی است و چه معنی می دهد سوال بپرسند .

 • رقبا را چک کنید ؟

رقبای شما چه اسامی دارند ؟ برای انتخاب نام مناسب برای برندسازی خود یک لیست از نام های رقبایتان تهیه کنید و با هم مقایسه کنید تا ایده های بیشتری به ذهنتان برسد . اسمی را انتخاب کنید که شما را در میان رقبا پر رنگ کند.

 • از دیگران بخواهید که نام شرکت شما را تلفظ کنند :

بعضی از شرکت ها به صورت عمد یک نام تجاری را که مشتریان آن را سخت تلفظ می کنند برای خود برمی گزینند . این استراتژی پر خطر تلاش می کند تا شرکت را بهتر از رقبایش نشان دهد.

اما صاحبان نظر چیز دیگری می گویند. یک نام تجاری همان طور که نوشته می شود باید به سادگی تلفظ و خوانده شود در غیر اینصورت مجبور می شوید چندین بار آن را با صدای بلند تکرار کنید.

 • خلاق باشید :

برای برند سازی با اسم مناسب ، همانطور که به تلفظ ساده و به خاطر سپرده شدن آنها می اندیشید از ارزش یک نام کاملا متفاوت متمایز نشوید. نام ابداعی شما اگر معنا و مفهوم ویژه ای داشته باشد ، باعث می شود کسب و کار شما به یادماندنی تر شود.

 • اسمی که انتخاب می کنید کوتاه ولی مخفف نباشد :

به منظور سهولت در مذاکرات و مکاتبات گاهی پیش می آید که بخواهیم نام تجاری خود را مخفف کنیم. اما به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک ، منابع و توان بازاریابی کافی را نداریم تا به بازار و مشتریان خود یاد دهیم که این اسم مخفف به چه معنا و مفهومی است.

 • از پیشنهادات دوستانتان استفاده کنید :

زمانی که شما چند مورد برای انتخاب دارید به دوستان ، خانواده ، همکاران و کارفرمایان خود بگویید و از آنها مشورت بخواهید و نظرات آنها را بپرسید تا بازخورد آن را در کار خود پیدا کنید و بهترین گزینه را برای نام شرکت خود برگزینید.

برای نام گذاری محصول جدید ، رویه های متعددی پیشنهاد گردیده است. بیشتر این رویه ها بر اساس دیدگاه زیر تعیین می گردد :

 1. انتخاب هدف مناسب
 2. بررسی منابع مختلف و تهیه ایده های متفاوت از نام انتخابی
 3. شناسایی گزینه های اصلی
 4. مطالعه و بررسی نام های برگزیده
 5. تحقیقات جامع در زمینه گزینه نهایی از مشتریان
 6. انتخاب نام نهایی

در انتخاب نام برند خود موارد زیرا را در نظر بگیرید :

 1. نادیده گرفتن مباحث پیچیده مرتبط با علائم تجاری
 2. استفاده از نام نامناسب و نامرتبط
 3. در نظر گرفتن الزامات جهانی در مورد برندها
 4. پایان دادن ارتباطات شفاهی میان برند و نام آنها
 5. ساده انگاری نسبت به مبحث نام گذاری
 6. گرفتار شدن در دام مفاهیم انتزاعی

 

 • تلفن تماس : ۰۲۱۸۶۰۸۶۱۵۴
تماس با ما