;

ثبت برند بین المللی

ثبت برند بین المللی یا به اصطلاح ثبت مادرید راه حل مناسب و مقرون به صرفه برای ثبت و مدیریت علائم تجاری در سراسر جهان می باشد.

ثبت مادرید : 

در دنیای امروزی با گسترش حمل و نقل های بین المللی تولید کنندگان در تمام دنیا می توانند محصولات خود را در عرصه جهانی عرضه کنند و در تلاش هستند تا کسب و کار خود را در عرصه های بین الملل به فروش برسانند و برای این کار و برای جلوگیری از هر گونه کپی و تقلب و یا هر مشکل احتمالی دیگری نیاز است که شما از برند و نام تجاری خود حفاظت نمایید تا کسب و کاری که برای ان تلاش نموده اید به خطر نیافتد.

برای ثبت بین المللی ابتدا لازم است در کشور مبدا برند مورد نظر مطابق با قوانین و مقررات آن کشور و به صورت رسمی به ثبت رسانده باشید. به دلیل اینکه ایران یکی از اعضای رسمی عضو کنوانسیون پاریس می باشد هر علامت تجاری ثبت شده در ایران قابلیت ثبت در سیستم بین الملل را نیز دارد.

در اصل ثبت بین الملل به این معناست که می توان برند مذکور را در کشورهای عضو کنونسیون مادرید با پرداخت هزینه های قانونی در هر کشور به صورت جداگانه ثبت نمود.

سیستم مادرید در حال حاضر دارای 85 عضو متشکل از کشورها و دفاتر منطقه ها می باشد و ثبت برند بین الملل از طریق دفاتر مالکیت معنوی کشورهای عضو سیستم مادرید امکان پذیر می باشد.

چگونه ثبت برند بین المللی انجام دهیم ؟

شما اگر یک اتصال شخصی یا کاری به یکی از سیستم ها داشته باشید می توانید از سیستم مادرید استفاده کنید به این معنا که شما باید اقامت داشته باشید ، یک بنگاه صنعتی یا تجاری داشته باشید یا شهروندی یکی از 118 کشور تحت پوشش 102 عضو سیستم مادرید باشید حتما لازم است قبل از ثبت مدارک را تکمیل نموده و از برند مورد نظر خود استعلام بگیرید تا جایی ثبت نشده باشد.


مقاله پیشنهادی : ثبت لوگو و علامت تجاری

 

برای دریافت برند بین المللی باید اقداماتی انجام شود :

 • دریافت اطلاعات مربوط به ثبت و فرم تقاضا و محاسبه هزینه­ ها را می توان از طریق آدرس اینترنتی MADRID SYSTEM / WIPO.INT بدست آورد.
 • وجود یک برگ نامه درخواست ثبت برند بین المللی با عنوان اداره ثبت علائم تجاری با درج اسامی کشورهای مورد نظرلازم است.
 • متقاضیان باید توجه داشته باشند مدارک ثبت برند بین المللی آن­ها دقیقا با ثبت داخلی مطابقت داشته باشد و تصویر مدارک ثبت برند در داخل کشور نیز می بایست ضمیمه درخواست شود.
 • برای اشخاص حقوقی لازم است یک معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت یا وکالتنامه رسمی وکیل ارائه شود. برای اشخاص حقیقی، مراجعه مالک برند یا وکیل ایشان با ارائه وکالتنامه رسمی در نظر گرفته شده است.
 • لازم است یکی از سه فرم MM3, MM2, MM1، که از سایت WIPO دردسترس است، با توجه به تقاضای ثبت در کشورهای عضو موافقتنامه، پروتکل یا هر دو، در سه نسخه تکمیل شود.
 • پرداخت هزینه ثبت از طریق تکمیل فرم برآورد هزینه موجود در سایت WIPO و به فرانک سوئیس تعیین می­گردد. هزینه ثبت برند بین المللی بعد از ارائه اظهارنامه به اداره مالکیت معنوی بر مبنای تعداد طبقات برند و کالاهای مورد نظر و البته کشورهای مورد تقاضا، تعیین و به فرانک سوئیس به حساب WIPO قابل پرداخت می­باشد.

ثبت برند بین المللی

مدارک لازم برای ثبت برند بین المللی :

 1. نامه درخواست جهت ثبت بین المللی علامت خطاب به اداره ثبت علائم تجاری با درج اسامی کشورهای مورد نظر.
 2. معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت همراه با امضاء مدیران و دارندگان حق امضاء همراه با مهر شرکت (اشخاص حقوقی) و درصورت مراجعه وکیل رسمی ارائه وکالتنامه دادگستری.
 3. کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی مدیران و دارندگان حق امضاء شرکت و روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات ثبت شرکت (اشخاص حقوقی) و ارائه کپی برابراصل شناسنامه و کارت ملی (اشخاص حقیقی) و در  صورت مراجعه وکیل رسمی ارائه وکالتنامه دادگستری .
 4. اظهارنامه یا اصل گواهی ثبت علائم تجاری درایران جهت رؤیت و کپی آن جهت ضبط  در پرونده یا   ارائه کپی برابراصل گواهی ثبت علامت تجاری .
 5. تکمیل فرم مخصوص لاتین پس ازمشخص شدن کشورهای موردنظرمتقاضی
 6. برگه محاسبه هزینه ها همراه با مهر و امضاء متقاضی (Fee Calculation)
 7. رسید مربوط به پرداخت هزینه بررسی اظهارنامه ثبت بین المللی

سیستم مادرید شما را در طول دوره زندگی علامت تجاری خود از برنامه تا بازسازی پشتیبانی می کند.

از این راهنماها قبل از اینکه برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه جستجوی علامت های تجاری موجود در قبل از اینکه شما برای حفاظت درخواست استفاده کنید نحوه ارسال یک درخواست بین المللی و نحوه مدیریت ثبت نام علامت تجاری بین المللی خود را استفاده کنید.

سیستم مادرید سیستمی است که در آن می توانید برند خود را ثبت و در عرصه بین الملل حفاظت کنید.

سازمان جهانی ثبت برند در هر منطقه نمایندگی هایی را دارد که باید برای ثبت برند از این نمایندگی ها اقدام شود و درخواستی به زبان انگلیسی ، فرانسوی و یا اسپانیایی برای این نمایندگی ها ارسال و پس از تایید مدارک فوق الذکر توسط کارشناسان این سازمان به راحتی تقاضای شما مورد موافقت قرار میگیرد و برند شما به ثبت می رسد.


شما می توانید برای ثبت برند بین المللی با مشاوره و وکلای خبره موسسه حقوقی ثبت مهر تماس حاصل نمایید تا انها بتوانند شما را در کمترین زمان ممکن راهنمایی نمایند.

 • تلفن تماس : ۰۲۱۸۶۰۸۶۱۵۴
تماس با ما