;

ثبت برند لباس

یکی از پر مصرف ترین و پر ارزش ترین بازارهای روز دنیا بازار پوشاک و لباس است و همه افراد جامعه با هر فرهنگی نیاز به استفاده از ان را دارند. لباس یکی از اجناس اساسی و مهم و مورد نیاز جامعه است.

تقاضا برای لباس بسیار زیاد است و همین باعث شده است تا افراد زیادی به تولید لباس بپردازند و به منظور توسعه فعالیت خود ابتدا واحدهای تولیدی خود را به ثبت می رسانند. شرکت های تولیدی لباس همانند دیگر تولیدکنندگان نیاز به ثبت برند دارند.

ثبت برند لباس برای تولیدکنندگان لباس بسیار مهم است زیرا با این کار می شود پوشاک تولیدی خود را از سایرین جدا کرد . ثبت برند به منزله ایجاد یک شناسنامه ای می باشد که آنان را از شرکت های مشابه و رقیبان دیگر متفاوت می کند.

ثبت برند لباس

مزایای ثبت برند لباس :

 • جلوگیری از هرگونه سوء استفاده از سوی شرکت های رقیب
 • ارتقا ارزش نام شرکت در بازار مصرف و در میان مشتریان
 • افزایش اعتبار بین المللی با دریافت علامت مخصوص بالای برند تجاری پوشاک
 • قابلیت ارتباط با شرکت های بزرگ تجاری در جهان و امکان بازاریابی بین المللی
 • جلوگیری از سرقت طرح ها و ایده های طراحی پوشاک توسط افراد سودجو

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند لباس :

 1. تکمیل دو نسخه اظهارنامه علامت
 2. مدارک هویت متقاضی
 3. اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کارت ملی
 4. اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی ، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء
 5. مدارک نماینده قانونی: در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی ( وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضاء برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد
 6. ده نمونه گرافیکی با تصویر از علامت درخواست حداکثر در ابعاد 10×10 سانتی متر
 7. در صورت سه بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند
 8. ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال: جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت . وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و
 9. استفاده از حق تقدم: در صورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر تا6 ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوطه به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف مدت 15روز از آن تاریخ تسلیم نمایند.
 10. نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تأییدیه مقام صلاحیت دار
 11. رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی
 12. هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی
 13. معادل ارزی کلیه هزینه ها و تعرفه های ثبتی علامت بر مبنای فرانک سوئیس باید به شماره حساب ارزی به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز گردد.

برند ثبت شده چه حقوقی دارد؟

زمانی که شما به عنوان یک تولید کننده برند خود را ثبت کرده اید در اصل به لباس خود شخصیت داده اید و تمایزی با سایر برندهای مختلف برای پوشاک خود ایجاد کرده اید.

برند شما منحصر به فرد می شود و هیچ شخص حقوقی و حقیقی نمی تواند به جز شما از ان استفاده کند.

ضمنا شما می توانید در صورت موفقیت در برنامه ریزی و به شهرت رساندن برند خودتان با درخواست های زیادی روبه رو می شود. این شرکت ها و یا افراد حقیقی برای اینکه از برند شما استفاده کنند پول خوبی می دهند و شما باید قرار داد می توانید درآمد جانبی نیز داشته باشید.

حتی می توانید برند خود را به ثبت جهانی و بین المللی برسانید و از شهرت جهانی هم استفاده کنید. و می توانید فعالیت خود را توسعه داده و به عنوان یک صادر کننده عمل کنید.

در واقع برند لباس در ایران زیاد جا نیافتاده است و اگر این اهمیت برای تولیدکنندگان اشکار شود آینده خوبی برایشان رقم می خورد. در حال حاضر پوشاک ایرانی به دلیل نداشتن برند جایگاه خود را از دست داده اند و برند های خارجی به دلیل نامشان بازار را احاطه کرده اند.

ثبت برند

مراحل ثبت برند لباس :

 • در اولین مرحله باید مدارک که بدان اشاره گردید را  تکمیل نمایید
 • استعلام نام برند درخواستی
 • تکمیل اظهارنامه ثبت جهت این امر می توانید به وبسایت سامانه اداره مالکیت معنوی مراجعه نمایید
 • دریافت رمز اظهارنامه و ارائه مدارک لازم به اداره مالکیت معنوی
 • صدور آگهی نوبت اول
 • پرداخت هزینه روزنامه رسمی اول و پرداخت حق الثبت
مقاله پیشنهادی :  ثبت برند مواد غذایی

شرایط ثبت برند لباس به چه صورت است؟

متقاضیان ثبت برند پوشاک در خصوص نام برند باید به نکات خاصی توجه نمایند، نام برند ، باید قانونی بوده و قابل ثبت باشد. براساس قانون،علامتی دارای قابلیت ثبت است که جدید و مبتکرانه بوده و برای مصرف کنندگان ایجاد گمراهی نکند. قانون ثبت علائم و آیین نامه اصلاحی اجرایی که در سال ۱۳۳۷ تصویب شده است ثبت علائم ذیل را ممنوع نموده است:

 • علائم رسمی،دولتی و مملکتی مانند پرچم ایران،علائم وزارتخانه ها،هلال احمر،علائم نیروهای مسلح و ….
 • علایمی که قبلاَ خود یا مشابه آن ثبت شده باشد
 • علائم مغایر با عفت عمومی ونظم و انضباط اجتماعی
 • علائمی که دارای اسم و عبارت عمومی باشد و دولت استفاده از آن را بعنوان علامت تجاری منع کرده باشد

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد ثبت برند می توانید با کارشناسان ما در ثبت مهر تماس حاصل نمایید تا در کمترین زمان ممکن کار شما حل شود و شما به نتیجه دلخواه برسید و کارهای حقوقی خود را به ما بسپارید.

 • تلفن تماس : ۰۲۱۸۶۰۸۶۱۵۴
تماس با ما