;

ثبت برند بین المللی

ثبت برند بین المللی یا به اصطلاح ثبت مادرید راه حل مناسب و مقرون به صرفه برای ثبت و مدیریت علائم تجاری در سراسر جهان می باشد.

گاهی اوقات ثبت برند بین المللی باعث شده تا دسته ای از محصولات تحت حمایت جهانی قرارگیرند. ثبت برند جهانی در واقع هم معنی با دو کلمه ی جهانی سازی و تجاری سازی برند می باشد. نماد ثبت برند جهانی R می باشد و این علامت نشانی از هویت جهانی برند شما دارد. 

شما با ثبت برند جهانی می توانید کالای خود را جهانی کنید و از حمایت جهانی بهره مند شوید.

ثبت مادرید چیست؟

در دنیای امروزی با گسترش حمل و نقل های بین المللی تولید کنندگان در تمام دنیا می توانند محصولات خود را در عرصه جهانی عرضه کنند و در تلاش هستند تا کسب و کار خود را در عرصه های بین الملل به فروش برسانند و برای این کار و برای جلوگیری از هر گونه کپی و تقلب و یا هر مشکل احتمالی دیگری نیاز است که شما از برند و نام تجاری خود حفاظت نمایید تا کسب و کاری که برای ان تلاش نموده اید به خطر نیافتد.

برای ثبت بین المللی ابتدا لازم است در کشور مبدا برند مورد نظر مطابق با قوانین و مقررات آن کشور و به صورت رسمی به ثبت رسانده باشید. به دلیل اینکه ایران یکی از اعضای رسمی عضو کنوانسیون پاریس می باشد هر علامت تجاری ثبت شده در ایران قابلیت ثبت در سیستم بین الملل را نیز دارد.

در اصل ثبت بین الملل به این معناست که می توان برند مذکور را در کشورهای عضو کنونسیون مادرید با پرداخت هزینه های قانونی در هر کشور به صورت جداگانه ثبت نمود.

سیستم مادرید در حال حاضر دارای 85 عضو متشکل از کشورها و دفاتر منطقه ها می باشد و ثبت برند بین الملل از طریق دفاتر مالکیت معنوی کشورهای عضو سیستم مادرید امکان پذیر می باشد.

چه نوع علائم تجاری بین المللی را می توان ثبت کرد؟

تعداد علائمی که در سطح جهان می توان به ثبت رساند تقریبا نامحدود می باشند و ممکن است از یک یا چند حرف و عدد تشکیل شده باشند.

علائم تجاری بین المللی ممکن است برگرفته از اشکال سه بعدی، نمادهای صوتی، رایحه و یا رنگ، دارای ویژگی متمایز کننده باشد.

علاوه بر این ها چند دسته دیگر از علائم نیز وجود دارند :

 1. علائم جمعی : علامت هایی هستند که به یک مجموعه و یا انجمن تعلق دارند و اعضای آن خودشان را با آن علامت ها معرفی می کنند.
 2. علائم تائیدی : این علامت ها در قبال رعایت و اجرای یکسری از استانداردهای تعریف شده به تولید کننده و یا ارائه کننده خدمات اعطا می شود. به عنوان مثال می توان از استاندارد های کیفی ISO 9000 که در جهان شناخته شده اند نام برد.

چگونه ثبت برند بین المللی انجام دهیم ؟

شما اگر یک اتصال شخصی یا کاری به یکی از سیستم ها داشته باشید می توانید از سیستم مادرید استفاده کنید به این معنا که شما باید اقامت داشته باشید ، یک بنگاه صنعتی یا تجاری داشته باشید یا شهروندی یکی از 118 کشور تحت پوشش 102 عضو سیستم مادرید باشید حتما لازم است قبل از ثبت مدارک را تکمیل نموده و از برند مورد نظر خود استعلام بگیرید تا جایی ثبت نشده باشد.


مقاله پیشنهادی : ثبت لوگو و علامت تجاری

 

مزایای ثبت بین المللی برند تحت سیستم مادرید کدام است؟

 1. تسریع و تسهیل روند ثبت برند بین المللی
 2. کاهش هزینه ثبت برند بین المللی
 3. اعمال آسان تغییرات ایجاد شده در سطح بین المللی
 4. ثبت برند با یک تقاضانامه در تمام کشورهای عضو سیستم مادرید
 5. ثبت برند جهانی می تواند شهرت برای شرکت ها ایجاد کند و باعث تسریع در بازاریابی گردد.
 6. پس از ثبت برند بین المللی و با قراردادن علامت مخصوص بالای نام تجاری خود، اعتبار بین المللی به دست خواهید آورد.

برای دریافت برند بین المللی باید اقداماتی انجام شود؟

 • دریافت اطلاعات مربوط به ثبت و فرم تقاضا و محاسبه هزینه­ ها را می توان از طریق آدرس اینترنتی MADRID SYSTEM / WIPO.INT بدست آورد.
 • وجود یک برگ نامه درخواست ثبت برند بین المللی با عنوان اداره ثبت علائم تجاری با درج اسامی کشورهای مورد نظرلازم است.
 • متقاضیان باید توجه داشته باشند مدارک ثبت برند بین المللی آن­ها دقیقا با ثبت داخلی مطابقت داشته باشد و تصویر مدارک ثبت برند در داخل کشور نیز می بایست ضمیمه درخواست شود.
 • برای اشخاص حقوقی لازم است یک معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت یا وکالتنامه رسمی وکیل ارائه شود. برای اشخاص حقیقی، مراجعه مالک برند یا وکیل ایشان با ارائه وکالتنامه رسمی در نظر گرفته شده است.
 • لازم است یکی از سه فرم MM3, MM2, MM1، که از سایت WIPO دردسترس است، با توجه به تقاضای ثبت در کشورهای عضو موافقتنامه، پروتکل یا هر دو، در سه نسخه تکمیل شود.
 • پرداخت هزینه ثبت از طریق تکمیل فرم برآورد هزینه موجود در سایت WIPO و به فرانک سوئیس تعیین می­گردد. هزینه ثبت برند بین المللی بعد از ارائه اظهارنامه به اداره مالکیت معنوی بر مبنای تعداد طبقات برند و کالاهای مورد نظر و البته کشورهای مورد تقاضا، تعیین و به فرانک سوئیس به حساب WIPO قابل پرداخت می­باشد.

ثبت برند بین المللی

مدارک لازم برای ثبت برند بین المللی کدام اند؟

 1. نامه درخواست جهت ثبت بین المللی علامت خطاب به اداره ثبت علائم تجاری با درج اسامی کشورهای مورد نظر.
 2. معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت همراه با امضاء مدیران و دارندگان حق امضاء همراه با مهر شرکت (اشخاص حقوقی) و درصورت مراجعه وکیل رسمی ارائه وکالتنامه دادگستری.
 3. کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی مدیران و دارندگان حق امضاء شرکت و روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات ثبت شرکت (اشخاص حقوقی) و ارائه کپی برابراصل شناسنامه و کارت ملی (اشخاص حقیقی) و در  صورت مراجعه وکیل رسمی ارائه وکالتنامه دادگستری .
 4. اظهارنامه یا اصل گواهی ثبت علائم تجاری درایران جهت رؤیت و کپی آن جهت ضبط  در پرونده یا   ارائه کپی برابراصل گواهی ثبت علامت تجاری .
 5. تکمیل فرم مخصوص لاتین پس ازمشخص شدن کشورهای موردنظرمتقاضی
 6. برگه محاسبه هزینه ها همراه با مهر و امضاء متقاضی (Fee Calculation)
 7. رسید مربوط به پرداخت هزینه بررسی اظهارنامه ثبت بین المللی

علائم تجاری تا کجا حمایت می شوند؟

تقریبا تمامی کشورهای جهان، علائم تجاری را ثبت و حمایت می کنند و اداره ثبت هر منطقه مجموعه ای از اطلاعات علامت های تجاری ثبت شده را نگهداری می کنند که شامل تمامی درخواست ها چه ثبت شده ، تمدید شده ، اعتراضات و ... می باشند

برای انکه دیگر نیاز به ثبت علامت تجاری به صورت جداگانه نباشد، سازمان جهانی WIPO سیستمی را برای ثبت بین المللی علائم تجاری ایجاد کرده است.

هزینه ثبت برند بین المللی چقدر است؟

هزینه ثبت برند بین المللی تحت سیستم مادرید با توجه به اینکه برند مورد نظر قرار است در چند طبقه و کشور مختلف به ثبت برسد متغییر می باشد اما باز هم نسبت به ثبت برند به صورت جداگانه باصرفه تر است.

چگونه می توان درخواست لغو یا تغییرات ثبت برند بین الملل را انجام داد؟

قبل از آنکه برند بین المللی در اداره مالکیت ثبت شود باید کالای تولید شده توسط شرکت متقاضی از نظر کیفیت و مرغوبیت مورد بررسی قرار گیرند و در صورتی که اجازه انجام این کار داده نشود اظهارنامه ثبت برند او نیز باطل می شود.

هر گونه برندی که برای فریب دادن عموم مردم باشد ثبت آن لغو و باطل می شود. همچنین اگر مالکی از علامت صنعتی خود به مدت ۳ سال استفاده نکنند این امکان را داشته تا لغو برند شرکت را از دادگاه درخواست نمایند.

سیستم مادرید شما را در طول دوره زندگی علامت تجاری خود از برنامه تا بازسازی پشتیبانی می کند.

از این راهنماها قبل از اینکه برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه جستجوی علامت های تجاری موجود در قبل از اینکه شما برای حفاظت درخواست استفاده کنید نحوه ارسال یک درخواست بین المللی و نحوه مدیریت ثبت نام علامت تجاری بین المللی خود را استفاده کنید.

سیستم مادرید سیستمی است که در آن می توانید برند خود را ثبت و در عرصه بین الملل حفاظت کنید.

سازمان جهانی ثبت برند در هر منطقه نمایندگی هایی را دارد که باید برای ثبت برند از این نمایندگی ها اقدام شود و درخواستی به زبان انگلیسی ، فرانسوی و یا اسپانیایی برای این نمایندگی ها ارسال و پس از تایید مدارک فوق الذکر توسط کارشناسان این سازمان به راحتی تقاضای شما مورد موافقت قرار میگیرد و برند شما به ثبت می رسد.


شما می توانید برای ثبت برند بین المللی با مشاوره و وکلای خبره موسسه حقوقی ثبت مهر تماس حاصل نمایید تا انها بتوانند شما را در کمترین زمان ممکن راهنمایی نمایند.

 • تلفن تماس : ۰۲۱۸۶۰۸۶۱۵۴
تماس با ما