هزینه ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت موارد متععدی را در بر می گیرد که از این موارد می تواند به هزینه تعیین نام شرکت ، هزینه پستی ثبت شرکت ، هزینه حق الثبت ، هزینه درج در روزنامه محلی ، هزینه پاکت ، پوشه و گیره ، هزینه پلمپ دفاتر تجاری و هزینه تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اشاره داشت.

به علاوه بر حسب نوع شرکت و تعداد نفرات و موضوع فعالیت شرکت نیز در هزینه ثبت شرکت دخیل می باشند. نکته قابل توجه این است که افرادی که با برنامه های بلند مدت تجاری اقدام به ثبت شرکت می کنند و هدفمند کار را آغاز می کنند ظرف مدت کوتاهی نه تنها همه هزینه های ثبتی بلکه چندین برابر آن را نیز درمی آورند و اگر تعداد شرکا و سهانداران زیاد باشد هزینه های ثبتی تقسیم می شود و به یک نفر فشار نمی آورد.

هزینه تعیین نام و استعلام نام شرکت :

نام شرکت عبارت است از واژه یا واژگان بامعنی که متقاضیان ایرانی یا خارجی برای شناسایی شخصیت حقوقی به مراجع ثبتی اعلام نموده اند.

هزینه تعیین نام شرکت 4 هزار تومان است که در اداره ثبت شرکت های تهران پس از صدور آگهی و در هنگام دریافت مدارک پرداخت می شود و در سایر واحد های ثبتی شرکت ها باید فیش واریزی مبلغ مذکور به حساب سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بانک ملی واریز و با سایر مدارک به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود.

هزینه پستی ثبت شرکت :

پس از تعیین نام و اخذ پذیرش اینترنتی از طریق سامانه اداره ثبت شرکت ها ، می بایست نسخ اصلی صورت جلسات ضمائم آن ها را از طریق باجه های پستی به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاییدیه پذیرش ارسال نمایید.

هزینه ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت ها در تهران بیش از 20 هزار تومان می باشد که تعداد برگه های ارسالی بیش از 10 برگه است و به ازای هر برگ 700 تومان باید پرداخت شود.

هزینه حق الثبت :

منظور از حق الثبت همان ابطال فیش سرمایه است که برای سرمایه های مختلف متغییر می باشد. هزینه حق الثبت از سرمایه یک میلیون ریال که حداقل سرمایه می باشد تا 100 میلیون تومان به صورت تصاعدی متغیر است و از این مبلغ به بالا هزینه فیش ثابت می باشد.

هزینه حق الدرج یا درج در روزنامه محلی :

ثبت شرکت در دو نوبت روزنامه می گردد :

  1. روزنامه محلی که هزینه آنها در اداره ثبت شرکت ها پرداخت می شود.
  2. روزنامه رسمی کل کشور که پرداخت هزینه آن به صورت اینترنتی می باشد.

هزینه تنظیم اساسنامه شرکت با اوراق ثبتی :

پس از استعلام نام شرکت و دریافت مدارک از طرف و بارگذاری آن در سامانه ثبت شرکت ها ، حتما نیاز به تنظیم صورتجلسه و اوراق مربوطه به صورت دقیق می باشد که این امر به وسیله وکلای بخش اداری موسسه انجام می شود.

هزینه روزنامه رسمی کل کشور :

دارندگان آگهی برای ثبت آگهی در روزنامه رسمی ، می بایست پس از انجام مراحل قانونی و ثبت آگهی خود در ادارات ثبت تمام مراحل را از طریق سامانه انجام دهند و هزینه انتشار آگهی به صورت اینترنتی پرداخت شود.

هزینه پلمپ دفاتر تجاری :

دفتر روزنامه ، دارایی ، کل و هر دفتری که داشتن آن را وزارت دادگستری ضروری بداند باید قبل از آنکه چیزی در آن نوشته شود مهر و پلمپ گردد.

تکلیف انجام پلمپ دفاتر تجاری به قرار ماده شش قانون تجارت ، بلافاصله پس از ثبت تاسیس اشخاص حقوقی یا ثبت اشخاص حقیقی در دفاتر تجاری الزامی می باشد و مسئولیت عدم انجام این کار با مدیران شرکت است.

پس تقریبا بعد از ثبت شرکت و پرداخت هزینه روزنامه رسمی به مدت یک ماه فرصت دارید تا نسبت به پرداخت هزینه پلمپ دفاتر و اخذ آن اقدام کنید.

هزینه دفتر کل و روزنامه و دفتر دارایی با توجه به اینکه 50 یا 100 برگ یا بیشتر باشد در واحدهای ثبتی مختلف متفاوت است. این پرداخت ها در سامانه اداره ثبت شرکت ها به صورت اینترنتی پرداخت می شود.

هزینه تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی :

هر شخصیت حقوقی باید بعد از تاسیس در واحدهای مالیاتی تشکیل پرونده مالیاتی می دهد زیرا شرکت تنها 2 ماه بعد از تاسیس وظیقه دارد که پرونده دارایی تشکیل دهد.

تشکیل پرونده مالیاتی به معنای آن است که شرکت به سازمان امور مالیاتی اعلام کند که چنین شرکتی تاسیس شده و بر اساس قانون  دو در هزار سرمایه شرکت را پرداخت کند. در غیر اینصورت برای آنها جریمه بریده می شود.

هزینه ثبت شرکت ارزان و یا گران  :

اگر شرکتی را می خواهید ارزان ثبت کنید اشتباه است زیرا هیچ ارزانی بی حکمت نیست. به همین دلیل به متقاضیان توصیه می شود نسبت به پرداخت هزینه ها حساس باشند زیرا هر ارزانی دلیل بر سود کم موسسات ثبتی نیست درحالی که علت ارزاتی در بیشتر مواقع فرار از خدمات پشتیبانی پس از ثبت و عدم اهمیت دادن به زمان مشتری است.

در حالت کلی اگر متقاضی بخواهد شرکت خود را در مدت زمان مناسب به ثبت برساند قطعا باید هزینه مناسب خدمات ثبتی نیز پرداخت شود. اگر می خواهیم شرکتی را به صورت اصولی ثبت کنیم و آن را با کیفیت مناسب به انجام برسانیم باید دقت کنیم و با پرداخت هزینه های مناسب این کار را به انجام برسانیم و گامی محکم برای آغاز کسب و کار خود برداریم.

شما می توانید برای ثبت شرکت های خود و کمک به پرداخت هزینه های ثبتی شرکتتان با مجموعه ثبت مهر تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را در سریع ترین زمان ممکن یاری رسانند.


درباره پلمپ دفاتر قانونی بیشتر بدانید

درباره پلمپ دفاتر قانونی بیشتر بدانید

"پلمپ دفاتر قانونی برای تمام شرکت ها الزامیست." احتمالاً تاکنون به این جمله زیاد برخورد کرده اید و سؤالات بسیاری برایتان پیش آمده است. در این مقاله قصد داریم در ابتدا شما را با مفهوم دفاتر پلمب آشنا کنیم و بعد از آن توضیح دهیم که چرا تهیه این دفاتر ضرورت دارد.

تفاوت انواع شرکت های تجاری

تفاوت انواع شرکت های تجاری

شرکت ها که شخصیت های حقوقی محسوب می شوند انواع مختلفی دارند و از نظر تعداد اعضا، اختیارات و مسئولیت‌ها، سرمایه مورد نیاز و ... با یکدیگر متفاوتند.