مزایده و مناقصه

مزایده و مناقصه

در این مقاله به شناخت مزایده و مناقصه و انواع آن می پردازیم. شما می توانید هر گونه مشکلات و سوالات ثبتی خود را از مجموعه ثبت مهر دریافت نمایید.

مناقصه چیست؟

مناقصه در اصل روشی برای خرید کالا یا خدمات است که تمامی پیشنهاد های رسیده در یک زمان را در حضور پیشنهاد دهندگان بررسی می کنند و پایین ترین قیمت مورد قبول قرار میگیرد.

در کل مناقصه فرآیندی رقابتی است که برای تامین کیفیت مورد نظر که در آن تعهدات موضوع معامله به کسی که کمترین پیشنهاد را داده است واگذار می شود و مناقصه برای دسترسی به دو مولفه اساسی در خرید کالا و خدمات به اجرا در می آید.

مناقصه گزار : مناقصه گذار ارگان یا مجموعه ای است که برگزاری مناقصه را برعهده می گیرد و می تواند شامل ارگانها و شرکت های دولتی ، موسسات انتفاعی وابسته به دولت ، شرکت های بیمه دولتی ، موسسات عمومی ، شورای نگهبان قانون اساسی و ... می باشد.

مناقصه گر : شخص حقیقی یا حقوقی است که اسناد مناقصه را دریافت و در مناقصه شرکت می کند.

اصول مناقصه بر اساس شرایط زیر می باشد :

  1. اصل آزادی رقابت
  2. اصل شایستگی داوطلبان شرکت در مسابقه
  3. اصل معلوم بودن نصاب معامله
  4. اصل حضور یک شخص اداری

اقسام مناقصه :

  1. مناقصه عمومی : در این روش دولت یا سازمان عمومی ، خرید کالاهای مورد نیاز را از طریق اعلان بین عموم داوطلبان به مسابقه قرار می دهد.
  2. مناقصه محدود : روشی که در آن به تشخیص و مسئولیت بالاترین مقام مناقصه گذار ، محدود بودن و ادله آن تائید می گردد. مناقصه در بین عده معدودی از اشخاص حقیقی و یا حقوقی که مورد شناسایی سازمان ها عمومی است برگزار می شود.
  3. مناقصه اختیاری : از طریق اعلان عمومی انجام می شود اما اختیار مناقصه با بهرین پیشنهاد دهنده یا سازمان دولتی است.

مزایای مناقصه :

در یک طرف این فرآیند مناقصه گر و در طرف دیگر آن مناقصه گذار قرار گرفته است. مناقصه گزار دستگاه یا ارگانی است که برگزاری مناقصه را برعهده دارد و نیازمند خرید کالا و خدمات است.

مناقصه گزار با انجام این رقابت به بهترین کالا و خدمات با کمترین قیمت دست پیدا می کند. گاهی حتی ممکن است این مناقصه سوری باشد و برای ارائه سوابق غیر واقعی برای برد در مناقصه از طرف او با مشکل مواجه می شود.

این را نیز بدانید که تامین کالا و خدمات برای شرکت های دولتی با انجام مناقصه صورت می گیرد تا با ایجاد فضای رقابتی به کیفیتی بالا و قیمتی پایین دست پیدا می کنند.

روش های برگزاری مناقصات دولتی :

این مناقصات از مراحل بررسی به یک مرحله ای و دو مرحله تقسیم می شوند.

  1. روش یک مرحله ای : در این روش نیاز به ارزیابی فنی پیشنهادها نیست و در یک جلسه بررسی و برنده اعلام می شود.
  2. روش دو مرحله ای : در این روش مناقصه گزار پیشنهاد ها را بررسی می کند و پس از بررسی های فنی پیشنهاد هایی که امتیاز این مرحله را کسب کرده باشند مشاهده و با ارزیابی مالی برنده ی مناقصه تعیین می شود.

برای پیمانکاران ، برنده شدن در مناقصات دولتی و خصوصی همیشه نگرانی مهمی بوده است اما همین موضوع باعث می شود تا شرایط واقعی قرارداد نادیده گرفته شود یا به آنها توجه نکند و قیمت های بسیار نازلی را تنها برای پیروزی در مناقصات پیشنهاد کنند.

اما بهتر است که مناقصه گر از ابتدا به انتهای مسیر خود فکر کند زیرا ناتوانی در انجام پروژه باعث می شود سابقه بدی برای او داشته باشد و اغلب موجب ورشکستگی مناقصه گر می شود.

مزایده چیست؟

مزایده به معنای در معرض فروش قرار گذاشتن چیزی است  به نحوی که هر خریداری که قیمت بیشتری را پیشنهاد دهد کالا را می تواند خریداری کند.

مزایده در اصل در مقابل مناقصه قرار دارد اگر مزایده به معنای فروختن به بالاترین قیمت می باشد در مقابل مناقصه به معنای ارائه کمترین قیمت می باشد.

در هر مزایده باید سه عنصر مزایده گذار ، کالا و پیشنهاد دهندگان وجود داشته باشد و زمانی این عمل انجام می شود که تقاضا برای کالا یا کالاها بیشتر از مقدار موجود باشد و پیشنهاد دهندگان برای بدست آوردن کالا با یکدیگر رقابت کنند.

قبل از مزایده کالا از طریق کارشناس دادگستری ارزیابی و قیمت گذاری می شود که از آن به عنوان بهای پایه فروش انتخاب می شود.

اصطلاحات مزایده به شرح زیر می باشد : 

فروش فوری : نوعی از معامله که در آن فروشنده کالای خود را با یک قیمت مشخص برای فروش عمده به مزایده می گذارد .

فروشنده : شخصی که کالای خود را برای فروش فوری یا مزایده معرفی و به خریداران عرضه می کند.

خریدار : کسی است که در مزایده بالاترین قیمت را جهت خرید کالا پیشنهاد می دهد و اعلام می کند که تمایل دارد کالای عرضه شده جهت فروش فوری را خریداری کند.

قیمت پایه : حداقل قیمت گذاشته شده بر روی کالاست که مزایده از آن قیمت شروع می شود.

قیمت پیشنهادی : حداکثر قیمتی است که فرد برای خرید کالا می پردازد .

فروش کالا : به توافق فروشنده و خریدار جهت معامله کلبل به قیمت فروش می باشد.

قیمت فروش : فروش فوری همان قیمت اولیه ای است که اعلام شده است اما در مزایده برابر است با مبلغی معادل بالاترین قیمت قبل از مبلغ پیشنهادی برنده مزایده به اضافه مقدار پله افزایش.

انواع مزایده :

انواع مزایده که شامل مزایده خصوصی و مزایده عمومی می باشد.

مزایده خصوصی که در آن مشخصات پیشنهاد دهنده قیمت مخفی است و هر کسی که کالای مزایده را بخرید به عنوان خریدار بی نام شناخته می شود. این نوع مزایده معمولا به دلایل امنیتی لازم است که نام خریدار برده نشود.

در مزایده عمومی نام پیشنهاد دهندگان مشخص است و هر فردی می تواند در مزایده شرکت کند.

شما برای انجام مزایده و مناقصات خود و هر گونه راهنمایی در این خصوص می توانید با مجموعه ثبت مهر تماس حاصل فرمایید. هرگونه کارهای ثبتی خود را به ما بسپارید تا در کمترین زمان ممکن کارهای ثبتی شما انجام پذیرد.


درباره پلمپ دفاتر قانونی بیشتر بدانید

درباره پلمپ دفاتر قانونی بیشتر بدانید

"پلمپ دفاتر قانونی برای تمام شرکت ها الزامیست." احتمالاً تاکنون به این جمله زیاد برخورد کرده اید و سؤالات بسیاری برایتان پیش آمده است. در این مقاله قصد داریم در ابتدا شما را با مفهوم دفاتر پلمب آشنا کنیم و بعد از آن توضیح دهیم که چرا تهیه این دفاتر ضرورت دارد.

تفاوت انواع شرکت های تجاری

تفاوت انواع شرکت های تجاری

شرکت ها که شخصیت های حقوقی محسوب می شوند انواع مختلفی دارند و از نظر تعداد اعضا، اختیارات و مسئولیت‌ها، سرمایه مورد نیاز و ... با یکدیگر متفاوتند.