روزنامه رسمی ثبت شرکت ها

روزنامه رسمی ثبت شرکت ها

برای افرادی که تازه وارد جامعه کار شدند و یا درگیر کارهای ثبت شرکت هستند و یا به دنبال آگهی قانونی می گردند با ثبت در روزنامه رسمی آشنا می باشند.

روزنامه رسمی سازمانی است زیر نظر قوه قضاییه . در سال 1289 شمسی وظیفه دولت چنین تعریف شده است که در پایتخت روزنامه ای به وجود امد که از همه دست نویس های سلطنتی ، حکم وزارتخانه ها و نصب و عزل کارمندان دولت و همچنین قانون های قابل وضع به چاپ رسید. این روزنامه مجله رسمی وزارت دادگستری نام گرفته و منتشر می شود.

در سال 1323 مسئولیت چاپ و انتشار روزنامه ی رسمی به مجلس واگذار شد و هیات رئیسه وظیفه ی چاپ و انتشار روزنامه به صورت روزانه را به عهده گرفت.

اما در سال 1338 بر اساس تبصره قانون بودجه سال 38 به وزارت دادگستری انتقال داده شد و سازمان روزنامه رسمی به شرکت سهامی بدل گشت.

این روزنامه در اصل سند رسمی و دولتی محسوب می شود و از لحاظ ساختار زیر نظر قوه قضاییه است.

وظیفه روزنامه رسمی :

 1. چاپ و انتشار همه ی قانون ها و مصوبات مجلس شورای اسلامی ، مصلحت نظام ، مصوبات هیئت دولت و آیین نامه ها
 2. چاپ و نشر بعضی آگهی های قانونی قضایی مثل آگهی های مربوط به تاسیس ، ثبت شرکت و ثبت برند و ...
 3. چاپ و انتشار قوانین و مقررات
 4. انجام همه سفارش های چاپی و مطبوعاتی قوه قضائیه و سازمان های وابسته
 5. درج تشکیل یا انحلال هر نوع شرکت که طبق قوانین در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد.
 6. انتشار اعلان لازم به دارنده مجهول سند تجاری

ثبت شرکت در روزنامه رسمی چگونه است ؟

ثبت شرکت در روزنامه رسمی به این شکل است که ، به منظور اطلاع عموم از موارد ثبت شده بسیاری از کشورها خلاصه مفاد موارد ثبت شده و در مرجع و دفتر ثبت تجارتی را از طریق انتشار آگهی و یا سایر وسایل رایج و متداول منتشر می نمایند.

بر این اساس متقاضی ثبت فعالیت تجارتی باید هزینه انتشار آگهی مندرجات مفاد ثبت مورد نظر را به حساب مربوطه واریز و رسید آن را به اسناد مربوط به ثبت شرکت ها ضمیمه و تسلیم اداره ثبت شرکت ها نمایند.

همچنین در موادی که تصمیمات مجمع عمومی متضمن یکی از امور ذیل باشد یک نسخه از صورت جلسه مجمع باید جهت ثبت به مرجع ثبت شرکت ها ارسال شود :

 1. انتخاب مدیران و بازرش یا بازرسان
 2. تصویر ترازنامه
 3. کاهش یا افزایش سرمایه
 4. تغییرات اساسنامه
 5. انحلال شرکت و نحوه تصفیه آن

این موارد پس از انجام تشریفات ثبت در زورنامه رسمی کشور منتشر می گردد. علاوه بر مواردی که در بدو امر صورت میگیرد تصمیمات مجمع عمومی در خصوص تغییرات سرمایه ، انحلال شرکت و نحوه تصفیه آن باید در مرجع ثبت و در روزنامه رسمی نیز ثبت و منتش شوند.

 

مراحل ثبت آگهی در روزنامه رسمی :

افرادی که مراحل قانونی ثبت آگهی و صدور آن را در مراجع ثبتی انجام داده اند می توانند به پورتال روزنامه رسمی کشور ، هزینه آگهی یا حق الدرج را بدون مراجعه حضوری پرداخت کنند.

 1. ابتدا باید به سامانه روزنامه رسمی مراجعه و در آنجا عضو شوند.
 2. پس از ورود به سایت ، ثبت نام کنید و نام کاربری و ایمیل خود را وارد نمایید.
 3. پس از عضویت در روزنامه رسمی در صفحه شخصی من روی گزینه پرداخت هزینه اگهی کلیک کنید.
 4. می توانید قبل از پرداخت آگهی خود را مشاهده کنید . پس از مشاهده آگهی گزینه پرداخت آنلاین را که در پایان مشخصات آگهی قرار دارد انتخاب کنید و با وارد کردن مشخصات کارت بانکی ، هزینه آگهی روزنامه رسمی را پرداخت کنید.
 5. پس از انجام این مراحل یک رسید دریافت می کنید که کد پیگیری چاپ آگهی در روزنامه رسمی و مشخصات آگهی در آن ثبت شده است. کد پیگیری را برای پیگیری و دریافت آگهی نگه دارید.
 6. دارندگان این آگهی می توانند با مراجعه به بخش آگهی های ارسال شده / پیگیری آگهی در پروفایل شخصی خود از وضعیت آگهی و اطلاعات چاپ مثل شماره روزنامه و شماره صفحه آگاه شوند.

حال وضعیت آگهی ممکن است در حالت های زیر باشد:

 1. دریافت شده از ثبت :یعنی هنوز هزینه آگهی پرداخت نشده یا تراکنش موفق نبوده
 2. آماده ارسال به چاپ : اگر این مورد را دیدید یعنی پرداخت با موفقیت انجام شده و آگهی برای چاپ ارسال شده است.
 3. در حال انتشار امضا نشده : این وضعیت یعنی آگهی در حال انتشار است ولی هنوز امضاء نشده
 4. انتشار یافته امضا نشده : این وضعیت یعنی آگهی چاپ شده و روی سایت قرار دارد اما هنوز نسخه امضا شده آن صادر نشده است.

این نکات را بدانید :

 • تمامی مراحل و پیگیری امور چاپ آگهی بر عهده شخص متقاضی است و واحد ثبت شرکت ها و دفتر پستی هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارند.
 • می توانید از طریق وب سایت برای گرفتن اشتراک روزنامه رسمی اقدام کنید. پس از ثبت نام می توانید برای گرفتن اشتراک وارد شوید و نسخه های روزنامه رسمی از طریق پست سفارشی به دستتان می رسد.
 • قسمت دیگری از سایت روزنامه رسمی مربوط به نشر قوانین می باشد که می توانید قوانین تصویب شده کشور را در آن مشاهده کنید.
 • در قسمت انتشارات سایت می توانید کتاب ها و نشریات مختلف را مشاهده و عناوین مورد نظر خود را سفارش دهید.
 • هیات مدیره باید قبل از اقدام برای کاهش سرمایه ، تصمیم مجمع عمومی را در این زمینه حداکثر تا مدت یک ماه در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های مربوط به شرکت در آن منتشر می شود چاپ کند.
 • تقسیم دارایی شرکت بین صاحبان سهام ، در مدت تصفیه یا پس از آن امکان پذیر نیست مگر انکه قبلا سه بار و هر بار به فاصله یک ماه در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار چاپ شود و حداقل شش ماه از تاریخ اولین انتشار آن گذشته باشد.
 • پس از انقضاء ده سال از تاریخ انتشار آگهی ختم تصفیه هر مبلغ از وجوه که در بانک باقیمانده باشد در حکم مال بلاصاحب است و از طرف بانک به خزانه دولت منتقل می شود.

مقاله پیشنهادی :  هزینه ثبت شرکت

درباره پلمپ دفاتر قانونی بیشتر بدانید

درباره پلمپ دفاتر قانونی بیشتر بدانید

"پلمپ دفاتر قانونی برای تمام شرکت ها الزامیست." احتمالاً تاکنون به این جمله زیاد برخورد کرده اید و سؤالات بسیاری برایتان پیش آمده است. در این مقاله قصد داریم در ابتدا شما را با مفهوم دفاتر پلمب آشنا کنیم و بعد از آن توضیح دهیم که چرا تهیه این دفاتر ضرورت دارد.

تفاوت انواع شرکت های تجاری

تفاوت انواع شرکت های تجاری

شرکت ها که شخصیت های حقوقی محسوب می شوند انواع مختلفی دارند و از نظر تعداد اعضا، اختیارات و مسئولیت‌ها، سرمایه مورد نیاز و ... با یکدیگر متفاوتند.