;

ابطال کارت بازرگانی

در اینجا به نحوه ابطال کارت بازرگانی و مدارک مورد نیاز آن می پردازیم.

کارت بازرگانی چیست ؟

براساس قوانین گمرک کشور ، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن ، چه حقیقی چه حقوقی ، می تواند با داشتن آن ، اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند.

این تجارت از مرحله ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد ، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بر دارد.

با این تعریف واردات و صادرات کالا برای تجار آزاد نیست و تنها بازرگانانی که دارای کارت بازرگانی هستند می توانند این کار را انجام دهند.

برای صدور کارت بازرگانی ، بازرگان موسسه خود را در دفتر ثبت تجاری ثبت کرده و دارای دفاتر پلمپ شده ی تجاری می باشد و عضویت اتاق بازرگانی محل خود را نیز قبول کرده است . در ارتباط با شرکت های تجاری کارت بازرگانی به نام مدیر مسئول شرکت صادر می شود.

از کاربردهای کارت بازرگانی می توان به واردات از مناطق آزاد ، صادرات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی ، صدور ویزای تجاری ، صدور گواهی مبدا ، عضویت در اتاق بازرگانی ، شرکت در نمایشگاه های بین المللی داخلی و خارجی ، مبادرت به امر صادرات و واردات کالا به صورت تجاری و ... می توان اشاره کرد.

درصورتی که بعد از صدور کارت بازرگانی مشخص شود که دارنده کارت فاقد یک یا چند شرط از دریافت کارت است و یا بعد از صدور فاقد شرط یا شرایط مذکور شده است وزارت بازرگانی می تواند نسبت به ابطال کارت اقدام نموده و موضوع را به اطلاع اتاق بازرگانی و صنایع ایران یا اتاق تعاون می رساند.

همچنین افراد حقیقی یا حقوقی برای انصراف از داشتن کارت بازرگانی می توانند با ارائه مدارک به اتاق های بازرگانی و تعاون نسبت به ابطال کارت بازرگانی خود اقدام نمایند.

لازم به ذکر است با توجه به قوانین جدید اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یک سال است و تمدید آن با ارائه مدارک لازم برای مدت مذکور انجام می گیرد .

ابطال کارت بازرگانی

چند نکته جهت دریافت کارت بازرگانی :

 1. در مراحل پذیرش خود مدیرعامل و یا نماینده ایشان به همراه معرفی نامه و لیست بیه باید حضور یابد.
 2. کارمندان تمام وقت دستگاه های دولتی نمی توانند کارت بازرگانی دریافت کنند.
 3. هر شخص فقط می تواند یک کارت بازرگانی داشته باشد.
 4. برای هر واحد ملکی تنها یک کارت بازرگانی صادر می شود.
 5. کلیه مدارک برابر اصل می شوند.

تعلیق کارت بازرگانی :

اگر کارت بازرگانی شخص حقیقی و حقوقی مفقود یا به سرقت رود بنا به تقاضای صاحب کارت و ارائه مدارک ذیل کارت بازرگانی وی برای جلوگیری از سوء استفاده احتمالی تعلیق می گردد :

 1. ارائه درخواست
 2. اطلاع به اداره آگاهی در صورت سرقت
 3. درج آگهی در روزنامه کثیرالانتشار

ابطال کارت بازرگانی :

ابطال کارت های بازرگانی ممکن است به دو صورت انجام پذیرد : 1. ابطال اختیاری 2. ابطال اجباری

ابطال اختیاری :

فرد حقیقی یا حقوقی می تواند از داشتن کارت بازرگانی منصرف شده و با رعایت موارد و ارائه مدارکی با راجعه به اتاق بازرگانی و یا اتاق تعاون و اداره کل صادرات و واردات وزارت بازرگانی در تهران یا بازرگانی استان ها تقاضای ابطال کارت بازرگانی خود را انجام دهند.

مدارک مورد نیاز جهت ابطال کارت بازرگانی اختیاری :

 1. 2 نسخه از تقاضای شرکت
 2. اصل و کپی گواهی مفاصاحساب دارایی آخرین سال مالیاتی
 3. 2 نسخه اصل از اظهارنامه ابطالی ثبت دفاتر تجارتی
 4. صورت جلسه مجمع عمومی برای شرکت های سهامی عام ، تعاونی ها و صورت جلسه هیات مدیره برای سایر شرکت ها مبتنی بر انحلال شرکت
 5. تصویر روزنامه رسمی مبنی بر اعلام انحلال شرکت
 6. اصل کارت بازرگانی و کپی صفحات اول و دوم

ابطال اجباری کارت بازرگانی :

در صورتی که مالک کارت فاقد یک یا چند شرط از شرایط کارت بازرگانی باشد و چنانچه بعد از صدور کارت فاقد شرط یا شرایط نامبرده شود وزارت بازرگانی می تواند به صورت مستقیم نسبت به لغو کارت بازرگانی اقدام نماید.

طبق بند 1 ماده 10 مکررات صادرات و واردات اگر این امر برای اتاق بازرگانی یا اتاق تعاون مسلم شود باید موضوع را جهت لغو به وزارت بازرگانی اطلاع دهد.

اگر مالکین کارت بازرگانی مرتکب جرم قاچاق شوند ، علاوه بر مجازات ، برابر ماده 30 قانون امور گمرکی ایران محکوم به ابطال کارت بازرگانی می گردند. با این شرایط کارت بازرگان به صورت موقت یا دائم بر اصل مورد باطل می شود.

این دو نوع ابطال دو تبصره را نیز شامل می شود :

تبصره 1 : محرومیت از عضویت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران دلیلی بر جلوگیری از ترخیص کالایی که بر پایه مقررات قبل از محرومیت طبق انسداد اعتبار شده یا حمل گردیده نخواهد بود.

تبصره 2 : وزارت بازرگانی کلیه کارهای کارت بازرگانی در خصوص ابطال اختیاری و چه اجباری را انجام می دهد.

مدارک مورد نیاز جهت ابطال کارت بازرگانی ویژه اشخاص حقوقی

 1. تقاضای شرکت (2نسخه)
 2. ارائه اصل کارت بازرگانی و کپی صفحات اول و دوم
 3. گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی آخرین سالی که تا آن زمان اظهارنامه مالیاتی صورت پذیرفته است.
 4. اظهارنامه ابطال ثبت دفاتر تجاری
 5. صورت جلسه مجمع عمومی برای شرکت های سهامی عا و خاص و تعاونی ها و صورت جلسه هیات مدیره برای سایر شرکت ها
 6. تصویر روزنامه رسمی اعلام رسمی انحلال شرکت و در صورت انحلال شرکت نیازی به مدارک بند 3 و 4 نمی باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ابطال کارت بازرگانی ویژه اشخاص حقیقی

 1. تقاضای شخص
 2. گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی آخرین سالی که تا ان زمان اظهارنامه مالیاتی آن پذیرفته شده است.
 3. اظهارنامه ابطال ثبت دفاتر تجاری (2 نسخه اصل )
 4. ارائه اصل کارت بازرگانی

بازرگانانی که متقاضی لغو امتیاز کارت بازرگانی هستند می توانند برای درخواست لغو امتیاز کارت خود در شهر تهران به اتاق بازرگانی تهران و در شهرهای دیگر به نمایندگی ها و یا به ادارات کل بازرگانی استان ها رجوع کنند و یا از طریق وزارت بازرگانی به صورت مستقیم اقدام نمایند و برای اطلاعات بیشتر می توانند با کارشناسان ما تماس حاصل نمایند.

 • تلفن تماس : ۰۲۱۸۶۰۸۶۱۵۴
تماس با ما