;

طراحی لوگو

لوگو یک نشانه ی گرافیکی می باشد که می تواند به صورت علامت ، سمبل ، نوشتار و یا ترکیبی از این ها طراحی شود. لوگو برای شرکت های تجاری ، سازمان ها یا افراد مورد استفاده قرار میگیرد تا تا از طریق آن خدمات ، کار و حرفه ی خود را معرفی کنند.

لوگو می تواند ترکیبی از حروف ، نماد و یا نشانه ها باشد که چهره و مشخصه یک برند می باشد. اگر لوگوی شما زیبا و کارآمد باشد اهمیت زیادی در محبوبیت یک برند دارد. در بسیاری از موارد تصویر یک لوگو اولین چیزی است که با شنیدن یک نام به ذهن مشتری می رسد.

ایجاد یک لوگو توسط سرمایه داران تجاری و موسسات و حتی اشخاص حقیقی برای متمایز کردن خود در دیدگاه عموم بخصوص افرادی که به انها مراجعه می کنند می باشد. 

در دوره های قدیم برای حروف چینی و ایجاد فونت و نشانه از فلز های داغ و یا کنده کاری بر روی برخی از اجسام استفاده می شد اما امروزه این کار توسط دستگاه های پیشرفته انجام می شود .

هدف لوگو چیست ؟

هدف اصلی لوگو هویت است و هویت چیزیست که واقعا اهمیت دارد. یک لوگو ممکن است در طول زمان تغییرات زیادی بکند اما برای ابدیت و دائمی بودن یک لوگو مهم ترین هدف همیشه هویت فرد ، محصول ، کسب و کار یا خدمتی است که برای آن لوگو طراحی می شود.


مقاله پیشنهادی :  ثبت لوگو و علامت تجاری

چرا به لوگو نیاز دارید ؟

داشتن یک لوگوی حرفه ای باعث ایجاد اعتماد در بین افراد می شود.

اگر شما یک لوگوی حرفه ای داشته باشید می توانید با مشتریان بیشتری کار کنید زیرا اعتماد مردم را به خود جلب می کنید و اگر غیر از این باشد آنها می گویند این شرکت یک لوگوی خوب برای خود ندارد چگونه می تواند کار ما را به خوبی انجام دهد.

انواع لوگو :

طراحی لوگو می تواند بر اساس عناصری مانند نوشتار ، شکل و غیره به سه گروه کلی تقسیم می شود :

 1. استفاده از تصویر
 2. استفاده از نوشتار
 3. ترکیب نوشتار و تصویر

ویژگی یک طراحی لوگوی خوب چیست ؟

 1. اعتبار و سنخیت : یک طراحی لوگوی خوب باید بتواند ارتباطی دو طرفه بین صاحب لوگو و تجارتی که وجود دارد برقرار کند.
 2. لوگوی شرکت یا سازمان باید با مفهوم و خصوصیات برند هم خوانی داشته باشد و معنای خود را به مخاطب سریعا انتقال دهد.
 3. یک طراحی خوب باید هم به صورت رنگی و به صورت سیاه و سفید و در اندازه های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد بدون اینکه در ظاهر و معنی و مفهوم آن تغییری پیدا کند.
 4. لوگو باید منحصر به فرد و قابل ثبت باشد.

طراحی لوگو

تفاوت آرم و لوگو :

لوگو یک عنوان به اشکال و صورت های مختلف گرافیکی است که طراحی این اشکال بستگی به سلیقه و خلاقیت طراحان گرافیک دارد.

اما آرم یک طرح گرافیکی نیست بلکه تنها یک نشانه و یا تصویر گرافیکی ساده است و هر شخصی با دیدن آرم تشخیص می دهد که این آرم مربوط به چه عنوانی است اما نمی تواند بفهمد که مربوط به کدام شرکت است .

به طور کلی می توان گفت خلاقیت در لوگو 100% است اما در آرم 40 تا 70 درصد است و هزینه آرم کمتر از طراحی لوگو می باشد.

چرا باید سازمان ها لوگو داشته باشند ؟

 1. طراحی لوگو مثل خشت اول سازمان می باشد برای ساخت هویت و تصویرسازی سازمان . زیرا سازمان بدون لوگو هیچ شناسنامه ای ندارد و نمی تواند تصویری برای مشتریان از خود تداعی کند.
 2. لوگوی شما یک شناسه برند به یاد ماندنی است برای آنکه در یاد مشتریان بماند . حتما به این نکته توجه کنید که لوگویتان روی همه سربرگ ها ، کارت ویزیت ، پاکت ها و ... به گونه ای ثبت شود که به سرعت شناخته شود.
 3. طراحی لوگو به شرکت شما تصویری می دهد که هر تجارتی به رقابت در این محیط به شدت نیاز دارد.
 4. طراحی لوگو می تواند به عنوان امضای شرکت شما باشد حتما از اینکه لوگوی شما تصویر درستی را از شرکتتان منعکس می کند اطمینان پیدا کنید.
 5. داشتن یک لوگوی خوب نشان میدهد که تجارت شما قانونی ، قابل اعتماد و معتبر است.

تفاوت بین لوگو و برند چیست ؟

در ایران واژه برند برای کالاها و محصولاتی به کار می رود که جایگاه خود را در بازار پیدا کرده اند و نوعی شهرت خود را در بازار مشتریان به دست آورده اند و مشتریان در زمان خرید بدون توجه به نام ها ی دیگر تنها به سراغ آن محصول می روند و این به آن معناست که برند توانسته در ذهن مشتری جا باز کند و مشتریان را به سمت محصولات شرکت خود به خوبی متقاعد سازد.

طراحی یک نشانه تجاری در ابتدا تنها به عنوان نشان تجاری بر روی محصولات و برای خدمات شما معرفی می شود و شما تنها کاری که می کنید این است بین کالا و خدمات خود با سایر کالاهای شرکت های دیگر رقابت ایجاد کنید.

شما با معرفی خودتان در اصل درحال معرفی نشانه تجارتیتان به مشتری هستید و با برنامه ریزی و صرف زمان و هزینه و مدیریت مناسب می توانید آن را پخته تر کنید.

اما همه این مسائل دیدگاه و نظرات مشتریان هستند و انچه اهمیت دارد تعریف این دو یعنی لوگو و برند می باشد و در اداره مالکیت صنعتی هر دو به یک معنا هستند و برای ثبت و نگهداری آنها تمامی مراحل و مدارک یکسان می باشد.

 • تلفن تماس : ۰۲۱۸۶۰۸۶۱۵۴
تماس با ما