;

گواهی مالیات بر ارزش افزوده

در این مقاله در ابتدا به تعریف ارزش افزوده و گواهی مالیات بر ارزش افزوده و سپس مراحل دریافت گواهی مالیات بر ارزش افزوده می پردازیم.

ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده عبارت است از مالیاتی که به طور غیر مستقیم بر اجناس و خدمات تعلق می گیرد و مصرف کننده آن را به همراه ارزش واقعی و در ازای دریافت کالا و یا خدمات پرداخت می نماید و در قبال آن دریافت کننده وظیفه دارد این مبلغ را به خزانه دولتی واریز نماید.

البته این نکته نیز حائز اهمیت است که فروشنده و یا ارائه دهنده خدمات در بسیاری از موارد خریدار محسوب می شود و این مالیات را پرداخت می نماید. در اصل مالیات بر ارزش افزوده ، نوعی مالیات بر فروش چند مرحله ای می باشد که خرید کالاها و خدمات واسطه ای را از پرداخت کردن مالیات معاف می کند.

گواهی مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

این گواهی یکی از مهم ترین موارد در اجرای نظام مالیاتی است و اخذ این مجوز یکی از ضروریات فعالیت اقتصادی می باشد. این را نیز بدانید که در برخی از موارد فروشندگان و ارائه دهندگان خدمات بدون داشتن آگاهی کافی از قوانین رایج بر مالیات بر ارزش افزوده اقدام به احتساب این مالیات و دریافت آن از مشتریان می نمایند در حالی که اخذ مجوزهای لازم و انجام کلیه مراحل ثبت نام و تکمیل پرونده مالیاتی نزد سازمان ضروری می باشد.

مزایای مالیات بر ارزش افزوده :

 1. درآمدزایی جدید جهت پاسخگویی به هزینه های دولت
 2. فرار از پرداخت مالیات
 3. تسهیل ورود به پیمان های منطقه ای
 4. نوسازی و ایجاد تحول در نظام مالیاتی
 5. سهولت در کنترل و حسابرسی
 6. تاثیرات منفی کم

معایب مالیات بر ارزش افزوده :

 1. اثر نزولی مالیات بر ارزش افزوده
 2. اثر مالیات بر ارزش افزوده در افزایش سطح قیمت ها
 3. اشکالات اجرایی مالیات بر ارزش افزوده

قانون مالیات بر ارزش افزوده در ایران :

میزان مالیات بر ارزش افزوده در ایران فقط 3 درصد است و این درحالی است که در 70 درصد از کشورهایی که دارای این نوع مالیات می باشند میزان مالیات بر ارزش افزوده به بیش از 15% می رسد. قابل ذکر است کالاهای اساسی مانند پروتئینی ، محصولات کشاورزی و ... از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

مراحل دریافت ارزش افزوده :

 • ثبت نام اولیه ارزش افزوده شرکت
 • دادن برگ ثبت نام اولیه همراه با مدارک فوق الاشاره
 • ثبت نام مرحله دوم پس از آمدن رمز عبور
 • دادن کلیه مدارک فوق برای اداره دارایی

مدارک ثبت نام اولیه گواهی مالیات بر ارزش افزوده :

 1. کد اقتصادی
 2. کپی مدارک اعضای شرکت اعم از شناسنامه و کارت ملی
 3. آگهی تاسیس شرکت
 4. وکالتنامه
 5. آخرین تغییرات شرکت
 6. آدرس کامل سکونت پیمانکار
 7. مجوز فعالیت
 8. کد پستی دفتر و یا در صورت نبود کد پستی محل فعالیت یا منزل

مدارک لازم برای مرحله آخر ارزش افزوده :

 1. نام بانک شرکت
 2. نام شعبه
 3. شماره حساب
 4. تلفن رئیس هیات مدیره
 5. کد اقتصادی
 6. آخرین تغییرات
 7. مدارک آخرین اعضا

گواهی مالیات بر ارزش افزوده  بنا به تشخیص حوزه مالیات بر ارزش افزوده به صورت 6 ماهه یا یکساله صادر می شود که بعد از پایان تاریخ اعتبار اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به تمدید اعتبار از حوزه مالیاتی می باشند.

کلیه خریداران موظفند هنگام پرداخت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده در صورتحساب فروشندگان ، گواهینامه ثبت نام را از آنها درخواست کرده و پس از دیدن آنن و تاریخ اعتبار نسبت به پرداخت آن اقدام می کنند.

مشمولین اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده :

 • تمامی اشخاص حقوقی فعال با هر حجم از فروش یا درآمد به استثنای اشخاص حقوقی با فعالیت های صرفا معاف موضوع 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده ، که به موجب فراخوان های قبلی تا کنون برای اجاره قانون فراخوان نشده اند مشمول اجرای قانون خواهند شد.
 • افراد حقوقی که بعد از تاریخ اجرای قانون فراخوان نیز ایجاد ، تاسیس و به ثبت می رسند و یا شروع به انجام فعالیت می کنند. در صورت فروش با هر حجم از فروش از اولین دوره مالیاتی بعد از شروع فعالیت مشمول اجرای قانون می باشند.

اقلامی که از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند :

 1. برنج ، سویا ، نان ، شکر ، شیرخشک ،آرد خبازی ، پنیر ، حبوبات ، شیر ، قند ، روغن نباتی و گوشت
 2. اموال غیر منقول
 3. فرش دستباف
 4. محصولات کشاورزی فرآوری نشده
 5. خوراک دام و طیور
 6. انواع کود ، سم ، بذر و نهال
 7. کتاب ، مطبوعات ، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ و تحریر
 8. خدمات درمانی اعم از حیوانی ، گیاهی و انسانی ، خدمات توانبخشی و حمایتی
 9. موسسات دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی با تایید هیات وزیران و حوزه های گیرنده هدایا
 10. خدمات حمل و نقل عمومی و مسافری درون و برون شهری جاده ای ، ریلی هوایی و دریایی
 11. دام و طیور زنده ، آبزیان ، زنبور عسل و نوغان

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده :

ارزش افزوده در هر یک از سطوح واحد اقتصادی قابل محاسبه است این سطوح شامل : طبقه ( متشکل از چند واحد اقتصادی دارای فعالیت مشابه) ، گروه ( متشکل از چند طبقه) ، بخش ( متشکل از چند گروه ) ، قسمت ( متشکل از چندبخش) و بالاخره کل اقتصاد(شامل کلیه قسمت های اقتصادی )

در حال حاضر در برخی از ادارات سازمان مالیات بر ارزش افزوده به غیر از مراحل فوق اشخاص را ملزم به گرفتن تاییدیه ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم می نمایند طبق این دستور هر یک از اشخاص حقیقی و حقوقی در پایان هر دوره 3 ماهه باید خریدها و فروش خود را در نرم افزار ثبت کرده و در حوزه مشخص شده در منطقه خود ارائه کرده و تاییدیه سازمان مالیات بر ارزش افزوده را دریافت کنند در غیر این صورت گواهینامه صادر نمی شود.

شما می توانید برای دریافت پاسخ هرگونه سوالی که در خصوص دریافت گواهی مالیات بر ارزش افزوده دارید با کارشناسان ما در ثبت مهر تماس حاص نمایید تا آنها به بهترین نحو شما را راهنمایی نمایند.

 • تلفن تماس : ۰۲۱۸۶۰۸۶۱۵۴
تماس با ما