;

اخذ ایزو

ایزو که مقر آن در ژنو می باشد یک سازمان غیر دولتی است . این سازمان متشکل از موسسه های ملی استاندارد کردن 130 کشور بزرگ و کوچک ، صنعتی و در حال توسعه از کلیه مناطق دنیا می باشد.

وظیفه اصلی ایزو توسعه استاندارد کردن و فعالیت های مرتبط در جهان با نگرشی تسهیل کننده نسبت به تبادلات بین المللی کالاها و خدمات ، بهبود همکاری در محدوده علمی ، فنی ، اطلاعاتی و حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان می باشد.

سازمان بین المللی استاندارد ایزو تدوین استانداردهای فنی و اختیاری را بر عهده دارد. این استانداردها تقریبا شامل کلیه موارد مربوط به تکنولوژی می گردد و نیز کمک به ساخت و عرضه کالاها و خدمات ایمن و مطمئن تر می کند.

این استاندارد تجارت و بازرگانی بین کشورها را آسان کرده و از مصرف کنندگان کالاها و خدمات حمایت می کند و زندگی را برای افراد آسان می کند.

استاندارد کردن و استاندارد از پایه های علم و فناوری است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقش مهمی دارد و باید در جهت افزایش سطح کیفیت ها تلاش کرد تا به فناوری پیشرفته تولید هر محصول رسید.

استاندارد در اصل استحکام صنعت و فناوری را نیز در نظر دارد و سود حاصل از رعایت استاندارد برای تولید کنندگان بیشتر از مصرف کنندگان می باشد زیرا صرفه جویی های حاصل از کاهش انواع قطعات و مواد اولیه غیرضروری و ضایعات بسیار زیاد است و هرگونه سرمایه گذاری در این زمینه را توجیه می کند به نحوی که آنها در زمان کوتاه می توانند نتایخ خوبی را به صورت مبالغ ذخیره شده مشاهده کنند.

اخذ ایزو

استانداردهای ایزو چگونه به جامعه سود می رسانند؟

 1. برای تجارت : پذیرش عمومی باعث می شوند که تولیدکنندگان اساس تولید خود را بر این پایه بذارند و به بهره وری بالا برسند و باعث می شود کسب و کارهایی که بر اساس استاندارد بین المللی ایجاد شده اند به راحتی در دنیا به رقابت بپردازند.
 2. برای خریداران : این سازگاری عمومی باعث شده تا مصرف کنندگان با قدرت انتخاب بیشتری به خرید بپردازند و با قیمت هایی پایین که در اثر رقابت ایجاد شده مواجه شوند.
 3. برای دولت : این استانداردها که بر پایه فناوری و علم است باعث سلامتی ، امنیت و حفظ طبیعت می شوند.
 4. کشورهای توسعه یافته : این کار به کشورهای توسعه یافته این امکان را می دهد تا با سرمایه گذاری درست روی منابع کمیاب از اتلاف آنها جلوگیری کنند.
 5. برای محیط زیست : استاندارد های بین المللی برای هوا ، آب و کیفیت خاک ، انتشار گازها می تواند به ما در حفظ محیط زیست کمک کند.

اخذ گواهینامه ایزو در ایران با برندهای مختلف تحت اعتبار مراجع اروپایی و برندهای خصوصی صادر میگردد. زمان اخذ ایزو در هر یک متفاوت است و معمولا بین یک تا چند ماه زمان می برد.

مراحل اخذ ایزو :

 1. تعهد و تصمیم مدیریت به پیاده سازی درست و مناسب سیستم
 2. انتخاب مشاور برای پیاده سازی سیستم
 3. شناخت سازمان و تجزیه و تحلیل وضعیت آن
 4. ارائه آموزش های لازم به کارکنان و مدیران
 5. تشکیل کمیته راهبری و کمیته اجرایی
 6. طرح ریزی سیستم به وسیله کمیته های راهبری سازمان
 7. تدوین مستندات مورد احتیاج
 8. اجرای سیستم و رفع مشکلات عدم انطباق
 9. ممیزی داخلی و رفع دم انطباق ها
 10. ممیزی خارجی و صدور گواهی نامه برای استقرار آخرین مرحله نظام مدیریت

مقاله پیشنهادی :  اخذ کارت بازرگانی

تعریف کلی از برخی واژه های استاندارد ایزو

 • کیفیت چیست ؟ مجموعه خواص و ویژگی های یک محصول یا خدمت که بتواند نیازها و انتظارات مشتری را برآورده نماید و با الزامات قانونی نیز انطباق داشته باشد ، کیفیت نامیده می شود.
 • عرضه کننده کیست ؟ سازمان یا فردی که محصول یا خدمتی را ارائه نماید ( مانند تولید کننده ، فروشنده ، پیمانکار،…) عرضه کننده نامیده می شود.
 • مشتری (Customer) کیست ؟ سازمان یا فردی که محصولی را دریافت کرده بر روی آن فرایندی را انجام دهد، مشتری (Customer) نامیده میشود.
 • مصرف کننده (Consumer) کیست ؟ سازمان یا فردی که محصول دریافت شده را به مصرف می رساند ، مصرف کننده (Consumer) نامیده می شود.
 • خدمت چیست ؟ فرایندی است که قابل لمس نباشد (intangible) ، اما توسط ادراک قابل فهم گردد . در واقع جوهره ای که ملموس نباشد ، بلکه درک آن عقلائی باشد.
 • تولید چیست ؟ محصول یکسری فرایندهایی است که ملموس بوده و توسط کلیه حواس ، قابل درک و فهم باشد.
 • عدم انطباق چیست ؟ برآورده نشدن یک نیازمندی (اقدامات) در سازمان است. نیازمندی شامل قوانین و مقررات دستورالعمل های ابلاغی و استانداردهای فنی می باشد.
 • روش اصلاحی چیست ؟ از بین بردن معلول.
 • اقدام اصلاحی چیست ؟ فعالیت هایی است که عوامل یا علت های ایجاد مشکل را شناسایی و رفع نماید.
 • اقدام پیشگیرانه چیست ؟ شناسایی عوامل یا علت های بالقوه که از بروز مشکل در آینده جلوگیری می کند.

در حالت کلی می توان مزایای زیادی برای اخذ گواهینامه ایزو انتخاب کرد هر سازمان بنا بر نوع گواهینامه ای که قصد دارد اخذ کند باید بخشی از فرآیندهای سازمانی خود را بهبود بخشد.

به همین دلیل اخذ ایزو علاوه بر اینکه باعث افزایش اعتبار می شود به صورت خودکار بر عملکرد فرآیندهای داخلی سازمان نیز تاثیر مثبت و مستقیم می گذارد و باعث بهبود عملکرد راندمان و کلی آن می شود.

 • تلفن تماس : ۰۲۱۸۶۰۸۶۱۵۴
تماس با ما