;

ثبت برند لباس

یکی از پر مصرف ترین و پر ارزش ترین بازارهای روز دنیا بازار پوشاک و لباس است و همه افراد جامعه با هر فرهنگی نیاز به استفاده از ان را دارند. لباس یکی از اجناس اساسی و مهم و مورد نیاز جامعه است.

یکی از مهم ترین اجناس و اساسی ترین نیاز یک جامعه لباس می باشد. در دنیای امروز لباس نقش مهمی در معرفی اجتماعی افراد دارد.

این تقاضا از سوی جامعه انقدر پررنگ می باشد که افراد زیادی به تولید لباس می پردازند و به منظور گسترش فعالیت خود در ابتدا واحد تولیدی خود را راه اندازی می کنند و سپس اقدام به ثبت برند لباس خود می کنند.

تقاضا برای لباس بسیار زیاد است و همین باعث شده است تا افراد زیادی به تولید لباس بپردازند و به منظور توسعه فعالیت خود ابتدا واحدهای تولیدی خود را به ثبت می رسانند. شرکت های تولیدی لباس همانند دیگر تولیدکنندگان نیاز به ثبت برند دارند.

ثبت برند لباس برای تولیدکنندگان لباس بسیار مهم است زیرا با این کار می شود پوشاک تولیدی خود را از سایرین جدا کرد . ثبت برند به منزله ایجاد یک شناسنامه ای می باشد که آنان را از شرکت های مشابه و رقیبان دیگر متفاوت می کند.

بسیاری از ایرانیان علاقه دارند به استفاده از اجناس ایرانی و حمایت از تولید ملی هستند اما از آنجایی که در صنعت ما این صنعت ثبت مشهوری ندارد بسیاری از شهروندان تمایل به خرید اجناس ترک و چینی دارند که از قیمت و کیفیت مناسبی نیز برخوردار هستند که این امر خود باعث خروج مستقیم و غیر مستقیم ارز از کشور می شود. در صورتی که تولید کتتدگان می توانند با ثبت برند خود خریداران بیشتری را جذب کنند و رفته رفته به رونق داخلی بیافزایند.

چرا باید در زمینه پوشاک باید برند داشته باشیم؟

اهمیت یک نام تجاری در مد و لباس به این معنی ست که اگر شما قصد دارید شرکتی در این زمینه راه اندازی کنید حفظ علامت تجاری و نام آن بسیار مهم می باشد. همانطور که کسب و کار خود را گسترش می دهید نام تجاری بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

در بیشتر موارد برند شما به عنوان اولین، بهترین و سریعترین راه رشد و محبوبیت محصول شما معرفی می شود. داشتن برند در کسب و کار شما باعث می شود مشتری از سردرگمی بیرون بیاید و مشتری بتواند به راحتی برند شما را در بازار پیدا کند و به خرید آن بپردازد.

داشتن برند در کسب و کار نشان دهنده حسن نیت شماست مخصوصا در حوزه پوشاک و لباس که برند می تواند به فروش بیشتر و بهتر محصول شما کمک کند.

ثبت برند لباس

مزایای ثبت برند لباس :

 • جلوگیری از هرگونه سوء استفاده از سوی شرکت های رقیب
 • ارتقا ارزش نام شرکت در بازار مصرف و در میان مشتریان
 • افزایش اعتبار بین المللی با دریافت علامت مخصوص بالای برند تجاری پوشاک
 • قابلیت ارتباط با شرکت های بزرگ تجاری در جهان و امکان بازاریابی بین المللی
 • جلوگیری از سرقت طرح ها و ایده های طراحی پوشاک توسط افراد سودجو

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند لباس :

 1. تکمیل دو نسخه اظهارنامه علامت
 2. مدارک هویت متقاضی
 3. اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کارت ملی
 4. اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی ، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء
 5. مدارک نماینده قانونی: در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی ( وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضاء برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد
 6. ده نمونه گرافیکی با تصویر از علامت درخواست حداکثر در ابعاد 10×10 سانتی متر
 7. در صورت سه بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند
 8. ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال: جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت . وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و
 9. استفاده از حق تقدم: در صورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر تا6 ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوطه به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف مدت 15روز از آن تاریخ تسلیم نمایند.
 10. نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تأییدیه مقام صلاحیت دار
 11. رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی
 12. هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی
 13. معادل ارزی کلیه هزینه ها و تعرفه های ثبتی علامت بر مبنای فرانک سوئیس باید به شماره حساب ارزی به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز گردد.

برند ثبت شده چه حقوقی دارد؟

زمانی که شما به عنوان یک تولید کننده برند خود را ثبت کرده اید در اصل به لباس خود شخصیت داده اید و تمایزی با سایر برندهای مختلف برای پوشاک خود ایجاد کرده اید.

برند شما منحصر به فرد می شود و هیچ شخص حقوقی و حقیقی نمی تواند به جز شما از ان استفاده کند.

ضمنا شما می توانید در صورت موفقیت در برنامه ریزی و به شهرت رساندن برند خودتان با درخواست های زیادی روبه رو می شود. این شرکت ها و یا افراد حقیقی برای اینکه از برند شما استفاده کنند پول خوبی می دهند و شما باید قرار داد می توانید درآمد جانبی نیز داشته باشید.

حتی می توانید برند خود را به ثبت جهانی و بین المللی برسانید و از شهرت جهانی هم استفاده کنید. و می توانید فعالیت خود را توسعه داده و به عنوان یک صادر کننده عمل کنید.

در واقع برند لباس در ایران زیاد جا نیافتاده است و اگر این اهمیت برای تولیدکنندگان اشکار شود آینده خوبی برایشان رقم می خورد. در حال حاضر پوشاک ایرانی به دلیل نداشتن برند جایگاه خود را از دست داده اند و برند های خارجی به دلیل نامشان بازار را احاطه کرده اند.

ثبت برند

مراحل ثبت برند لباس :

 • در اولین مرحله باید مدارک که بدان اشاره گردید را  تکمیل نمایید
 • استعلام نام برند درخواستی
 • تکمیل اظهارنامه ثبت جهت این امر می توانید به وبسایت سامانه اداره مالکیت معنوی مراجعه نمایید
 • دریافت رمز اظهارنامه و ارائه مدارک لازم به اداره مالکیت معنوی
 • صدور آگهی نوبت اول
 • پرداخت هزینه روزنامه رسمی اول و پرداخت حق الثبت
مقاله پیشنهادی :  ثبت برند مواد غذایی

شرایط ثبت برند لباس به چه صورت است؟

متقاضیان ثبت برند پوشاک در خصوص نام برند باید به نکات خاصی توجه نمایند، نام برند ، باید قانونی بوده و قابل ثبت باشد. براساس قانون،علامتی دارای قابلیت ثبت است که جدید و مبتکرانه بوده و برای مصرف کنندگان ایجاد گمراهی نکند. قانون ثبت علائم و آیین نامه اصلاحی اجرایی که در سال ۱۳۳۷ تصویب شده است ثبت علائم ذیل را ممنوع نموده است:

 • علائم رسمی،دولتی و مملکتی مانند پرچم ایران،علائم وزارتخانه ها،هلال احمر،علائم نیروهای مسلح و ….
 • علایمی که قبلاَ خود یا مشابه آن ثبت شده باشد
 • علائم مغایر با عفت عمومی ونظم و انضباط اجتماعی
 • علائمی که دارای اسم و عبارت عمومی باشد و دولت استفاده از آن را بعنوان علامت تجاری منع کرده باشد

شرایط و هزینه ثبت برند لباس در ایران چقدر است؟

در حال حاضر برندهای گوناگونی در ایران فعالیت دارند که هر کدامشان یا در تمام شاخه ها و یا به صورت تخصصی در یک شاخه متمرکز می باشند و محصولات خود را به بازار عرضه می کنند.

یکی از پرتکرار ترین مسائل در ثبت برند لباس هزینه ثبت آن می باشد و از آنجایی که بسیاری از شرکتها و کارخانه های تولیدی لباس از مزایای آن بی خبر هستند تا کنون اقدامی در این زمینه نکرده اند.

با توجه به آنکه ثبت برند از مجموعه اموری تشکیل شده است که در نهایت باعث ثبت برند لباس می شود به همین دلیل هزینه مشخص و قطعی ندارد.

اما در حالت کلی هزینه ثبت برند لباس در صورتی که خودتان اقدام به ثبت آن کنید به قرار زیر می باشد:

 1. هزینه ثبت اظهارنامه اولیه برند
 2. هزینه درج روزنامه رسمی نوبت اول
 3. هزینه تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت علامت
 4. هزینه حق الثبت برند
 5. هزینه درج روزنامه رسمی نوبت دوم

در نهایت شما برای ثبت برند لباس خود باید به یک سری نکات توجه داشته باشید که یکی از این موارد این است که برند شما نباید مورد مشابهی داشته باشد . برای ثبت برند لباس شما می توانید از مشاوره حقوقی و ثبتی شرکت ثبت مهر کمک بگیرید و ما با داشتن تیمی حرفه ای در این زمینه بهترین مشاوره و راهنمایی را به شما می دهیم.

 • تلفن تماس : ۰۲۱۸۶۰۸۶۱۵۴
تماس با ما