;

ثبت برند مواد غذایی

غذا به هر ماده ای اطلاق می شود که انسان یا هر موجود زنده ای می خورد و می آشامد. واژه غذا شامل مایعات نوشیدنی هم می شود. هر ماده ای که برای تغذیه و حمایت بدن انسان مصرف می شود ماده غذایی نام دارد این مواد غذایی معمولا منشاء حیوانی و یا گیاهی دارد و حاوی مواد مغذی ضروری برای بدن انسان است.

مواد غذایی جزو موادی است که افراد باید به ثبت برند مواد غذایی اقدام کند تا محصولشان از سایر محصولات متمایز باشد و با شنیدن نام این محصول مشتریان احساس خوبی پیدا کنند.

همه روزه مواد غذایی جز اصلی ترین نیازهای اصلی انسان ها می باشد و همه انسان ها به دنبال یک مواد غذایی با کیفیت و معتبر هستند زیرا به سلامتی شان اهمیت می دهند.

همه مواد خوراکی آماده و غیر آماده جز برندهای مواد غذایی هستند که تنوع زیادی دارند مانند انواع دسرها ، نوشیدنی ها، تولیدات صنعتی و ... که همه نوعی برند مواد غذایی محسوب می شوند.

به همین دلیل شرکت ها و کارخانجات به ثبت برند اکتفا نمی کنند و با توسعه فعالیت های خود هر روز برندی جدید به خانواده خود اضافه می کنند و اهداف خود را بر پایه آن بنا می کنند.

ثبت برند تجاری در چه مواردی زیر الزامی است ؟

 • داروهای اختصاصی ( اسپسالیته ) مورد استعمال طبی یا بیطاری که با نسخه پرشک یا بدون آن مصرف می شود

طبق تبصره ماده ۵ آیین نامه داروهای اختصاصی ( اسپسیالیته ) عبارتست از تمام اجناس دارویی یا طبی که برای استعمال داخلی یا خارجی انسان یا حیوانات اهلی به کار می رود و نام و ترکیب و تعریف آن ها غیر از چیزی است که اسم معمولی این اجناس در کوکس ها یا در اصطلاحات دارویی به تصدیق وزارت بهداری باشد یا فرمول حقیقی آن در روی برچسب نوشته نشده باشد و در بسته یا پاکت یا جعبه یا بطری به فروش برسد.

 1. مواد غذایی که در لفاف و یا ظروف و به اسم مشخصی باشند مانند کنسرو مواد غذایی، آردهای مخصوص ، چای های مختلف ، کاکائو ، شکلات ، آب نبات ، پنیر ، شیر ، مربا ، ترشی ، کره و روغن های مختلف و غیره.
 2. آب های معدنی یا گازدار، شربی ، آب های میوه و انواع نوشابه ها که در تحت اسم و ظروف مشخصی به معرض فروش گذارده می شود.
 3. لوازم آرایش و وجاهت که برای استعمال مستقیم بر روی بدن انسان به کار می رود. مانند صابون، خمیر ، محلول ، عطریات و ادوکلن و غیره.

ثبت برند مواد غذایی

ثبت برند مواد غذایی :

برای ثبت برند باید بدانید که مواد غذایی به دسته های گوناگونی تقسیم می شود :

 1. گروه نمک و افزودنی ها
 2. گروه روغن ، فرآورده های اردی ، شیرینی و شکلات
 3. گروه غلات
 4. گروه لبنیات کنسروهای گوشتی
 5. گروه ابمیوه
 6. گروه خشکبار و محصولات کشاورزی

اهمیت مواد غذایی که در زندگی انسان ها دارد باعث می شود تا شرکت ها مواد غذایی تولیدیشان را به ثبت برسانند و تلاش به جذب مشتریان بیشتر و کسب درامد بیشتر کنند.

مزایای ثبت برند مواد غذایی چیست؟

 1. شرکت ها را تشویق می کند تا در حفظ و بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.
 2. نقش مهمی در موافقت نامه های اعطای نمایندگی دارد.
 3. ضمانت می کند تا مشتریان بتوانند محصولات را از یکدیگر تمیز دهند.
 4. ایحاد شهرت و وجهه برای شرکت و محصول شما.
 5. به شرکت ها این امکان را می دهد که محصولات خود را از یکدیگر متمایز کنند.
 6. منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیاز برای شما می باشد.
 7. فروش بهتری بدست می آورید
 8. تبلیغات کاری گسترش می یابد
 9. امکان دارد از برندتان برای گرفتن وام استفاده کنید.

چه مدارکی برای ثبت برند مواد غذایی مورد نیاز می باشد؟

 1. ارائه شناسنامه و کارت ملی
 2. ارائه رسید برای پرداخت هزینه های قانونی
 3. ارائه ده نمونه از لوگو بصورت گرافیکی (ابعاد ۱۰*۱۰)
 4. تحویل اظهارنامه
 5. نسخه اصلی و مدارک نمایندگی
 6. در صورت گرافیکی نبودن لوگو باید کپی آن تحویل داده شود.
 7. ارائه مدرک برای فعالیت داشتن در حوزه مربوطه
 8. یک نسخه از آگهی تاسیس و روزنامه تاسیس ( ارائه آخرین نسخه تغییر یافته)
 9. ارائه وکالتنامه وکیل در صورتی که وکیل امور را بگذرانند.
 10. کپی کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده نمودید)
 11. کپی مجوز فعالیت

مقاله پیشنهادی : ثبت برند بین المللی

چه افرادی می توانند ثبت برند را انجام دهند ؟

هر شخص اعم از حقیقی یا حقوقی (شرکت یا فرد) مدارکی دال بر تولید، توزیع، بسته بندی، خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا و یا مدارکی جهت فعالیت در زمینه خدماتی خاص داشته باشد می تواند در همان زمینه تقاضای ثبت نام و لوگوی خود را بدهد.

شرایط شرکا برای ثبت اظهارنامه برند مواد غذایی به چه صورتی است؟

 1. اقامتگاه، تابعیت صاحب علامت، مرکز اصلی موسسه و نام آن
 2. اگر اظهارنامه توسط وکیل ارائه شود اقامتگاه و اسم وکیل در تهران باید ذکر شود.
 3. نوع فعالیت صاحب علامت
 4. شرح نوع کالا یا محصولاتی که علامت برای تشخیص آن به کار می رود.
 5. شرح و توصیف علامت درخواست شده و طرز مخصوص استعمال آن
 6. اسم و اقامت گاه شخصی که در تهران صلاحیت دریافت ابلاغیه و اخطارها را دارند.

در شرکت های مواد غذایی مسئول فنی وظیفه کنترل و چک کردن مواد را بر عهده دارد و این افراد حتما باید برای شروع فعالیت از نظر سازمان غذا و دارو تایید شوند و سپس پروانه مسئولیت فنی را اخذ نمایند . بهتر است برند ها با دیدگاه تجاری به ثبت برسند تا صادرات و واردات نسبت به تولیدات دیگر راحت تر شود.

پس از ثبت برند یک محصول باید چه مواردی ذکر شود؟

 1. نام محصول
 2. مواد تشکیل دهنده
 3. سری ساخت
 4. شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت
 5. وزن خالص
 6. نام و آدرس موسسه سازنده
 7. ساخت ایران ذکر شود
 8. تاریخ تولید و انقضا نیز ذکر شود

برند مواد غذایی

چگونگی ثبت برند مواد غذایی به شرح زیر می باشد :

روند ثبت برند مواد غذایی در طبقه شغلی ۳۵ انجام می شود. پیش از ثبت برند مواد غذایی جدید، باید در این طبقه استعلام صورت بگیرد تا مشخص شود که آیا پیش از این این برند یا برند مشابه آن را ثبت کرده است یا خیر.

اگر پاسخ منفی بود، متقاضی می‌تواند برای ثبت برند مواد غذایی جدید جدید اقدام کند. در صورتی که برند مشابه قبلاً ثبت شده باشد، وی باید نام تجاری را انتخاب کند. برند مواد غذایی می تواند به شکل یک اسم یا به شکل و فرم خاص یا با علامت تجاری مواد غذایی ثبت شود.

در هر صورت برای ثبت نام تجاری مواد غذایی یا ثبت لوگوی مواد غذایی باید  نمونه ای از برند حتماً مورد استعلام قرار گرفته و برای اداره مالکیت فرستاده شود .

پس از ۳۵ تا ۴۰ روز کاری در صورت تایید اولیه برند ، آن برند یا ثبت علامت تجاری مواد غذایی نزد اداره مالکیت تضمین شده و محفوظ باقی می‌ماند و بعد از آن لازم است که سایر مراحل طی شود.

مراحل ثبت برند مواد غذایی به چه صورتی است؟

در ابتدا برای ثبت برند مواد غذایی باید شرکت ها اقدام کنند زیرا نوع مواد غذایی در بازار باید توسط بازرسان شناسایی شود و در صورت شناخته شده بودن تولید کننده مواد غذایی امکان ثبت برند یا علامت تجاری مواد غذایی وجود دارد.

پس در ابتدا برای ثبت برند مواد غذایی باید یک طرح خاص داشته باشید که فقط مختص شما باشد و علاوه بر ایجاد تمایز بین شما و سایرین تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران، آئین نامه های اداره ثبت مالکیت و مقررات و دستورالعمل های سازمان جهانی ثبت برند باشد.

پس از طی کردن این مرحله و تایید طرح، گواهینامه ثبت برند مواد غذایی به نام فردی که برای اولین بار این برند را تقاضا داده صادر می شود.

همانطور که گفته شد بهتر است برندهای مواد غذایی با دیدگاه تجارت جهانی به ثبت برسند. مواد غذایی بیشترین برند را در ایران به ثبت می رساند و بازار بهتری دارد.

برای ثبت بین المللی برند تجاری شما بر اساس قوانین بین الملل در ابتدا باید برند در داخل کشور خودتان و بر اساس قوانین ثبت مالکیت معنوی ایران به ثبت رسانده باشید و سپس با ارسال تقاضانامه ای برند خود را به صورت جهانی به ثبت برسانید.

به طور خلاصه مراحل ثبت برند به قرار زیر است:

 1. در ابتدا باید برندی که می خواهید ثبت کنید را استعلام بگیرید تا کس دیگری آن را ثبت نکرده باشد.
 2. پس از آن می توانید با مراجعه به سامانه اداره مالکیت معنوی اطلاعات و مدارک تان را ارسال و کد پیگیری دریافت کنید.
 3. در زمان تکمیل اطلاعات امکان دارد پاسخ یکی از سه حالت اخطار نقص، رد پرونده، آگهی نوبت اول باشد که در حالت آخر یعنی آگهی نوبت اول یعنی اطلاعات شما تکمیل است و باید مدارک را ارائه دهید.
 4. بعد از آن باید مدارک به صورت فیزیکی تحویل اداره مالکیت معنوی قرار بگیرد و نسبت به پرداخت هزینه روزنامه رسمی اول و هزینه حق الثبت اقدام شود.
 5. پس از گذشتن زمان مشخص اگر شخص و یا اشخاصی نسبت به برند شما اعتراضی نداشته باشند باید برای آگهی نهایی و دریافت سند قطعی برند اقدام کنید.

شما می توانید مشکلات و سوالات خود را در ارتباط با ثبت برند تجاری با ثبت مهر در میان بگذارید تا در سیریع ترین زمان ممکن مشکل و سوال شما پاسخ داده شود. همچنین می توانید برای انجام ثبت برند مواد غذایی خود با ما با شماره ۰۲۱۸۶۰۸۶۲۵۶ تماس حاصل فرمایید. از همراهی شما سپاسگذاریم. 

 • تلفن تماس : ۰۲۱۸۶۰۸۶۱۵۴
تماس با ما